fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jest wiele płaszczyzn, na których może działać architekt. Dekoracja wnętrz, zagospodarowanie obiektów zieleni, czy obszarów zabudowanych. Gdy ktoś chce realizować się w zawodzie architekta budowlanego, musi zdobyć uprawnienia budowlane o specjalności architektonicznej (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu).

Do czego potrzebne są te uprawnienia?

Uprawnienia budowlane o specjalności architektonicznej są konieczne, ponieważ pozwalają na samodzielne pełnienie funkcji technicznych w budownictwie. Dotyczy to zarówno pracy przy projektowaniu obiektów budowlanych, jak również kierowania robotami budowlanymi w zakresie architektury. Posiadanie ww. uprawnień jest obligatoryjne do sprawowania nadzoru autorskiego, pełnienia funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego, czy sprawdzania projektów budowlanych.

Jak uzyskać uprawnienia budowlane?

By w pełni korzystać z uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej, należy spełniać właściwe wymogi. Są one określone w prawie budowlanym oraz rozporządzeniu ministra rozwoju i inwestycji w sprawie przygotowania zawodowego. Wymóg przygotowania zawodowego dotyczy możliwości wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (uprawnienia budowlane).  Uprawnienia budowlane mogą być nadawane bez ograniczeń lub w zakresie ograniczonym. Ograniczenie dotyczy projektowania i/lub kierowania robotami budowlanymi tylko w zakresie architektury obiektów o kubaturze max. 1000m3 (teren zabudowy zagrodowej lub zabudowa zagrodowa).

Jakie uprawnienia budowlane można zdobyć?

Jeżeli chodzi o rodzaj możliwości uzyskania uprawnień budowlanych jest on szeroki. Można zdobyć uprawnienia do projektowania, kierowania robotami budowlanymi lub do obu tych działań jednocześnie. Okazuje się, że przyszli architekci najchętniej wybierają uprawnienia do projektowania bez ograniczeń – im to możliwość wykonywania zawodu na wielu płaszczyznach.

Uprawnienia budowlane: specjalność architektoniczna

W celu zdobycia uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej należy uzyskać odpowiednie wykształcenie. Właściwymi dla tej specjalności kierunkami są architektura lub architektura i urbanistyka. Przede wszystkim istotna jest praktyka w biurze projektowym, jak i na terenie budowy. Uprawnienia architektoniczne nadaje komisja kwalifikacyjna okręgowych izb architektów (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Kandydat przechodzi postępowanie kwalifikacyjne podzielone na dwa etapy. Etap pierwszy to kwalifikacja wykształcenia i praktyki zawodowej, z kolei etapem drugim jest podejście do egzaminu na uprawnienia budowlane (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com