fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zmiany w ustawie Prawa budowlanego

Godnym uwagi jest fakt, iż w 2015 roku w ustawie Prawo budowlane wprowadzono zmiany. Część z nich została zaskarżona przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa do Trybunału Konstytucyjnego. Oczywiście zaskarżenie dotyczyło głównie ograniczeń uprawnień, co nie jest zgodne z konstytucją. Wyrok w tej sprawie ogłoszono 7 lutego 2018 roku (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Określono, iż art. 16 pkt 3 Prawa budowlanego jest niekonstytucyjny w zakresie, w którym upoważnia ministra do określenia ograniczeń zakresu uprawnień. Co więcej ww. przepis nie posiada niezbędnych wytycznych co do treści rozporządzenia. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ograniczenie uprawnień budowlanych przez wybrane organy stanowi ingerencję w wolność wykonywania zawodu. A takie zapewnienie gwarantuje konstytucja.

Zmiany w ustawie Prawa budowlanego

Rozporządzenie a obowiązujące Prawo budowlane

Istotnie konstytucja zastrzega tutaj wyłączność ustawy (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Oznacza to zatem, że rozporządzenie nie może zastąpić obowiązującego Prawa budowlanego. Według Trybunału ustawa musi zawierać zarówno zakres czynności wykonywanych w ramach uprawnień budowlanych, jak i wszystkie niezbędne ograniczenia wynikające z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Wyrok ten wskazuje iż organy władzy wykonawczej nie są uprawnione do wydawania aktów prawnych, które mogłyby ograniczać prawa oraz wolność. Istotnie, aby mogło tak być należy wydać akty, które mają rangę ustawy (programy do uprawnień budowlanych).

Obowiązki ustawodawcy

Ważnym aspektem jest to, że najważniejsze elementy regulacji prawnej muszą być zawarte w ustawie. Z kolei do obowiązków ustawodawcy należą wskazanie ograniczeń w ramach poszczególnych kategorii. Jak również określenie czynności, które mogę być wykonywane przez osoby w zakresie granicznym. Istotnie ustawodawca ma prawo przekazywać wspomniane sprawy władzy wykonawczej, ale tylko w ograniczonym zakresie. Musi uwzględnić standardy konstytucyjne, które wskazuje Trybunał (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Co więcej, Trybunał zaznaczył, że ustawa nie zawiera przepisów regulujących zakres uprawnień oraz ich ograniczeń. To z kolei powoduje, że materia nie może zostać dopuszczona do aktu rangi państwowej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com