fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zmiany w praktyce zawodowej – uzasadnienie prawne

Chcąc zdobyć uprawnienia budowlane nie obejdziemy się bez odbycia praktyk. Niedawny projekt ustawy dotyczący inżynierów budownictwa zakłada jednak pewne zmiany w praktyce zawodowej. Z tego powodu przed rozpoczęciem ubiegania się o nadanie uprawnień, warto przyjrzeć się temu, co zostanie zmienione. Jest to tym bardziej ważne, gdyż wprowadzone zmiany w negatywny sposób odbiją się na dostępie do zawodu. Powodem będzie mniejsza ilość osób uprawnionych do opieki nad kandydatem podczas jego praktyki. Jeśli jednak spojrzymy na to z drugiej strony – poziom przygotowania do zawodu nowych adeptów będzie znacznie wyższy. (uprawnienia budowlane 2019) (testy 2019 uprawnienia)

Zmiany w praktyce zawodowej – patron praktyki i jego zadania

Jest to największa zmiana. Do tej pory naszym opiekunem był kierownik praktyki zawodowej. Zmiana nie dotyczy jednak wyłącznie nazewnictwa. Patron praktyki będzie miał obowiązek odpowiednio przygotować kandydata, aby mógł on w przyszłości wykonywać samodzielnie zawód inżyniera budownictwa. Oprócz tego do patrona będzie należało potwierdzanie odbycia praktyki. Gdzie w tym wszystkim zmiana? Od teraz, aby zostać nowym patronem zawodowym, trzeba będzie być nie tylko uczestnikiem samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, ale i mieć uprawnienia budowlane od co najmniej 5 lat. Oczywiście uprawnienia te muszą korelować z uprawnieniami, o jakich nadanie ubiega się kandydat. Patron podczas opieki nad praktyką zawodową musi samodzielnie pełnić funkcję techniczną na budowie lub być projektantem. (uprawnienia architektoniczne 2019)

Zmiany w praktyce zawodowej – informacja o rozpoczęciu praktyki

Do istotnej zmiany w praktyce zawodowej będziemy także zaliczać konieczność informowania naszej okręgowej izby inżynierów o tym, że podejmujemy praktykę zawodową. Ma się to odbywać przez złożenie wniosku z imieniem i nazwiskiem kandydata, numer uprawnień budowlanych patrona oraz potwierdzenie jego członkostwa w izbie. Z jednej strony można to postrzegać jako kolejne utrudnienie, gdyż dokumentów i wniosków, które musimy składać, jest już wystarczająco dużo. Szukając pozytywów można w tym dostrzec jednak pewne zabezpieczenie – osoba, którą podamy jako patrona, nie będzie mogła odmówić potwierdzenia ukończenia przez nas praktyki zawodowej. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com