fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zewnętrzne rury spustowe

Ruty spustowe są wykonane z cynkowej lub ocynkowanej stalowej blachy. Niekiedy do wykonania rur stosuje się blachę miedzianą. Od niedawna można spotkać się także z rurami spustowymi wykonanymi z tworzywa sztucznego. Rury spustowe powinny znajdować się obok koszy. Odległość pomiędzy poszczególnymi rurami wynosi 12-1-20 m. Sam przekrój rury powinien mieć wartość nie mniejszą niż 3/4 przekroju dotyczącego rynny. To, jaki będzie przekrój rury zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ na to ma wymiar arkusza. Ważne jest także, na ile części zostanie on podzielony, aby otrzymać jeden kawałek rury. Porzeczny wymiar rur nie powinien mieć mniej niż 10 cm (egzamin na uprawnienia budowlane). Gdyby przekrój był mniejszy, w rurach mogła by zamarzać zimą woda. Takie zjawisko powoduje duże uszkodzenia.

Zewnętrzne rury spustowe

Montaż rur

Mając dwa albo więcej odcinków rur, na warsztacie formowane zostają ogniwa, o długościach 2,3,4 m. Długość zależy od aktualnego zapotrzebowania. Formowanie ogniw polega na tym, że każdy z górnych odcinków jest wsuwany w dolny na odległość 3-4-8 cm. Jeżeli przy szwach mamy zakład o szerokości 30 mm, lutuje się je na całej długości. Przy zakładzie o szerokości 80 mm, zostawia się je bez lutowania. Na miejscu ustawienia, z ogniw montuje się rurę. Do ściany rurę należy przymontować posługując się ocynkowanymi stalowymi uchwytami obręczowymi z hakami (testy 2021 uprawnienia). Na wysokości rury rozstaw haków wynosi 2-4-3 mm. Na każde z ogniw przypada minimum jeden uchwyt.

Co jeszcze trzeba wiedzieć podczas montażu?

Sam proces montażu rur polega na unieruchomieniu jej w poziomym kierunku a jednocześnie należy umożliwić rurą pewne ruchy ku górze (program egzamin uprawnienia 2021). Ogniwa mają stałą podporę na dolnych końcach. Wyżej położone uchwyty mają za zadanie zabezpieczyć rury od poziomych przesunięć przy jednoczesnych małych rurach w pionie. Przy ogniwach lutuje się obrączkę z cynkowej blachy, która jest na zewnątrz wypukła. Obrączka oparta jest na ogniwie za pomocą uchwytu. Dolne zakończenie ogniwa wpuszcza się do wewnątrz, poniżej znajdującego się odcinka rury. Jeżeli na wysokości ogniwa znajdują się inne uchwyty, mają one za zadanie podtrzymywać rurę. W stosowanych spustowych rurach należy unikać wszelkich załamań. Takie miejsca ulegają uszkodzeniom.

Jaką grubość blachy wybrać?

Blacha powinna mieć grubość 0,6-4-0,7 mm, w arkuszach o wymiarach 1×2 m (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Grubość blachy może być mniejsza od tej w rynnach, ponieważ mamy tu do czynienia z mniejszym tarciem wody, która spływa o blachę pionowo. W zależności od tego, czy arkusz dzielimy wzdłuż szerokości czy długości, odcinki rur mogą być metrowe albo dwumetrowe. Jeżeli 1 metr podzielimy na równe dwie części, otrzymamy w ten sposób blachę na okrągłe rury, które będą mieć średnicę 15 cm. Z podziału może powstać także kwadratowa rura, a wymiarach 12×12 cm. Jeżeli metr blachy podzielimy na 3 części, które będą równe, otrzymamy blachę na okrągłe rury, które będą mieć średnicę 10 cm. Krawędzie przy blachach w rurach zachodzą na siebie 1 cm w końcowym górnym odcinku, a 2 cm w końcowym dolnym odcinku. W taki sposób otrzymujemy małą zbieżność powierzchni. Podłużny szew lutuje się na całym odcinku.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com