fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zawód inżyniera, a także architekta stanowiły kiedyś całkowitą jedność, od 1928 roku do momentu, kiedy pierwszy raz weszła w życie ustawa dotycząca uprawnień budowlanych. Izba architektów RP odpowiada za nadawanie uprawnień architektonicznych oraz prowadzenie nadzoru nad osobami, które wykonują zawód architekta. Od 2014 roku osoby posiadające uprawnienia w ograniczonym zakresie, w specjalności architektonicznej zostały przeniesione do izby architektów, a za tą zmianą idzie kolejna, między innymi to, iż zakres uprawnień inżynierów budownictwa zostaje ograniczony. Wcześniej osoby posiadające uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń otrzymywały jednocześnie uprawnienia wykonawcze, w specjalności architektonicznej obecnie trzeba wystąpić o nadanie uprawnień architektonicznych do izby architektów. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

2018 roku zostały przedstawione nowe projekt ustawy o architektach, inżynierach budownictwa. Głównym założeniem było dopasowanie obowiązujących przepisów do zmian wynikających z ustawy. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Można powiedzieć, że zawód architekta oraz inżyniera budownictwa łączy proces przygotowania projektowania i realizacji inwestycji budowlanej, można więc powiedzieć, że uczestników tego procesu budowlanego łączy wiele podobieństw z tych zawodów.

Inżynier budownictwa to osoba, która nie przykłada dużej wagi do wyglądu obiektu w porównaniu z architektem. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Projektant zajmuje się projektowaniem konstrukcji budynku, natomiast architekt zajmuje się projektowaniem budynków, jednak skupia się głównie na funkcjach oraz w formie tego budynku, czyli to w jaki sposób budynek ma wyglądać i z jakich materiałów ma się składać.

Mówiąc o projektancie należy wspomnieć również o projektancie wnętrz, który planuje oraz aranżuje wnętrza. Liczy się tuta wyczucie stylu i smaku. Wnętrza oprócz estetyki powinny być ergonomiczne i funkcjonalne. Istotnymi zaletami są poczucie estetyki oraz wyobraźnia przestrzenna. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com