fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zawód architekta budowlanego a architekta wnętrz

Zawód architekta jest odpowiedzialnym, prestiżowym zawodem, w którym liczą się umiejętności techniczne, zdolności plastyczne, umiejętność rozwiązań projektowych pod kątem sztuki budowlanej oraz umiejętność opracowania koncepcji bazowej budynku.

Zawód architekta budowlanego
Zawód architekta budowlanego

Zawód architekta wiąże się z posiadaniem dużej wiedzy z zakresu prawa budowlanego, a także umiejętności związanych z rysunkiem oraz obsługą komputera i programów do projektowania. Osoba wykonująca ten zawód musi również posiadać swoje specyficzne zdolności,  kreatywność, a także możliwość  planowania przestrzennego.

Architektura wiąże ze sobą kilka pokrewnych dziedzin, takich jak technologia, sztuka, rysunek inwestorski. Pełni również dodatkowe funkcje np. ocenę gotowości projektów, kontrolowanie budowy, doradzanie w zakresie projektowania, reprezentowanie klientów podczas zawierania umów w związku z budową.(uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Architekt – uprawnienia budowlane

Uprawnienia budowlane architekta wiążą się przede wszystkim z koniecznością posiadania ukończenia kierunku architektury i urbanistyki na politechnice. W ten sposób możemy uzyskać tytuł inżyniera magistra. Studenci poświęcają dużo czasu na naukę jak również umiejętność przygotowania projektów w zaawansowanych programach komputerowych. Muszą wykonywać również ręcznie rysunki techniczne i plastyczne. Architekci zdobywają wiedzę z zakresu prawa budowlanego oraz sztuki konstruowania budynków.

Architekt budowlany musi posiadać uprawnienia budowlane. Oprócz wykształcenia istotne jest uzyskanie uprawnień budowlanych poprzez odpowiedni proces kwalifikacyjny, a także zdanie egzaminu ustnego i pisemnego. Tutaj również istotna jest odpowiednia praktyka zawodowa. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Architekt wnętrz

Zawód architekt budowlanego regulowany jest polskim prawem budowlany. W przypadku architekta wnętrz nie ma takiej konieczności, tak samo jest w przypadku architekta krajobrazu. Są to zawody, które nie wymagają tak dużej znajomości prawa budowlanego. Związane są przede wszystkim z urządzaniem wnętrz, z umiejętnościami artystycznymi. Architekt wnętrz musi posiadać zdolności plastyczne, wyczucie przy stwarzaniu kompozycji kolorystycznych i przestrzennych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com