fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego

Oczywiście w przypadku budownictwa jednorodzinnego nadzór inwestorski często nie jest potrzebny (uprawnienia budowlane testy 2021). Jednakże w sytuacji, gdy ekipa budowlana ma własnego kierownika, wówczas wskazane jest zatrudnienie inspektora. Godnym uwagi jest fakt, iż tak naprawdę wyznaczenie nadzoru inwestorskiego jest indywidualną decyzją inwestora.

Zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego

Budowy wymagające nadzoru inwestorskiego

Istotnie są sytuacje, które wymagają zatrudnienia inspektora nadzoru inwestorskiego. Regulują to przepisy określające, jakie budowy należy objąć ww. nadzorem (program na uprawnienia budowlane). Bezsprzecznie są to budowy mostów oraz obiektów budowlanych, które znajdują się na wysokości powyżej 15 metrów nad poziomem gruntu. Poza tym budowy obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów budowlanych, których kubatura przekracza 2500 m3. Co więcej nadzór trzeba zastosować w przypadku budowy mostów, dróg oraz obiektów budowlanych, które mają wpływ na środowisko. Jak również przy budowie obiektów na podstawie bardzo skomplikowanego projektu.

Decyzja należy do inwestora

Bezsprzecznie w innych przypadkach, to inwestor podejmuje decyzję. Może on zdecydować się na zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego lub nie. Ważnym aspektem jest jednak to, iż zatrudnienie inspektora stanowi zabezpieczenie interesów inwestora. Niestety inwestorzy budownictw jednorodzinnych z reguły nie dysponują wystarczającą wiedzą techniczną. To z kolei uniemożliwia sprawowanie kontroli każdego etapu prac budowlanych (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). W świetle powyższych informacji zatrudnienie inspektora może okazać się bardzo dobrą decyzją. Posiada on bowiem uprawnienia władcze i może na bieżąco kontrolować działania wszystkich pracowników budowy, w tym kierownika.

Uwagi oraz zalecenia inspektora – wiedza, z której warto skorzystać

Oczywiście wszelkie sugestie oraz zalecenia inspektora gwarantują ochronę przed ewentualnymi niedoróbkami oraz niezgodnością prac budowlanych z projektem. Do jego zadań należy również dbanie o to, aby w trakcie prac budowlanych stosowane były materiały budowlane określone w projekcie. Z pewnością takie rozwiązanie, czyli zatrudnienie inspektora odciąża pracę inwestora. Nie musi on bowiem sam kontrolować placu budowy (program egzamin uprawnienia 2019). Ważnym aspektem jest również to, iż inspektor nie może pełnić jednocześnie funkcji kierownika budowy. Dzięki temu interesy inwestora są dobrze zabezpieczone.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com