fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie orientacyjne opóźniaczy

Chcąc opóźnić początek wiązania gipsowego zaczynu o około 30 minut, można osiągnąć to dodając do 1 kg gipsu odpowiednią ilość opóźniacza. Wytrzymałość gipsowych odlewów zależy przede wszystkim od tego, ile wody jest w danym zaczynie. Jest to inaczej stosunek wody do gipsu w/g. Wytrzymałość odlewów z wysokowartościowego gipsu osiąga się na ściskanie, po upływie 3 godzin 90-4-240 kG/cm². Po 7 dniach wartość wynosi 1504-400 kG/cm². Wytrzymałość na rozciąganie osiąga się po 3 godzinach o wartości 18-4-33 kG/cm² a po upływie 7 dni 254-50 kG/cm². Tego rodzaju gipsu nie wyrabia się w Polsce (uprawnienia budowlane).

gips stosowanie opóźniaczy

Wpływ oddziaływania wody i wilgoci na gips

Zwiększając odporność na działanie wody można użyć do zarobienia roztworu 1,5% siarczanu cynku albo nie nasyconego prawie roztworu boraksu. Można użyć także 5% domieszki wapna do gipsu, poprzez nasycenie wyrobów gotowych barytową wodą albo powlekając wyroby hydrofobowymi substancjami. Mają one za zadanie odpychać cząsteczki wody (program uprawnienia budowlane).

Lekkie betony – od czego zależy ich ciężar?

Objętościowy ciężar gipsowych odlewów zależy od wagi użytych wyrobów zarówno wody jak i gipsu. Wpływ na ciężar ma także stosunek ilości gipsu do 1m³ danego wyrobu. Za pomocą gipsu wyrabiać można także lekkie izolacyjne wyroby o objętościowym ciężarze wynoszącym 0,3 do 1,0 kG/dm³. Są to tzw. piano i gazo gipsy. Materiały takie jak żużel czy piasek, zwłaszcza te, które mają gładką powierzchnię, słabo łączą się z gipsem. Takie materiały schudzają ogólny gipsowy zaczyn. Aby polepszyć jego właściwości należy dodać do niego glinę albo wapno. Wytrzymałość gipsowych wyrobów można obniżyć także poprzez dodanie wypełniających materiałów (program egzamin uprawnienia 2021).

Wytrzymałość gipsowych wyrobów – ważna jest odpowiednia temperatura suszenia

Przyrost związany z wytrzymałością gipsowych wyrobów w przeciwieństwie do wyrobów na cementowych albo wapiennych spoiwach jest w małym stopniu zależny od jego czasu dojrzewania. Najważniejszą rolę odgrywa w tym wypadku stopień wysuszenia. Gipsowe próbki, jakie przechowuje się w laboratorium wysychają już po około 7 dniach i nie wskazują dalszego przyrostu związanego z wytrzymałością. Sam okres wysychania i przyrostu związanego z wytrzymałością większych typów wyrobów może być znacznie dłuższy. Dlatego też w celu zwiększenia wytrzymałości wyrobów świeżych można wysuszyć je do ciężaru stałego stosując temperaturę nie przekraczającą 50°C. Wyższa temperatura z pewnością im zaszkodzi, ponieważ gips zacznie wtedy oddawać krystalizacyjną wodę (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com