fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozporządzenie określające zasady przygotowania zawodowego do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie określa długość praktyki zawodowej. Wątpliwości kandydatów budzi jednak metoda, według której rozlicza si ę czas pracy podczas praktykowania . Zależy ona w dużej mierze od formy zatrudnienia. Jakie są więc zasady rozliczania praktyki zawodowej? (uprawnienia budowlane)

Zasady rozliczania praktyki zawodowej – interpretacje przepisów

Sytuację niestety komplikują indywidualne interpretacje przepisów. Interpretacje przyjmowane przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną i okręgowe komisje kwalifikacyjne potrafią sporo się od siebie różnić. Można jednak wyróżnić nieoficjalne, podstawowe zasady ważne przy składaniu dokumentów. Poznając je, oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie powinniśmy bać się prosić o informację w naszej okręgowej komisji kwalifikacyjnej. To do niej będzie należeć decyzja o zaliczeniu (bądź nie) naszej praktyki. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Podstawowe informacje

Podstawowe zasady rozliczania praktyki zawodowej to między innymi czas pracy rozliczany w tygodniach. Nie ma tu znaczenia to, na jakich zasadach jesteśmy zatrudnieni. Liczbę przepracowanych tygodni wpisuje się w konkretną kolumnę w zbiorczym zestawieniu naszej praktyki zawodowej. Komisja zaliczy nam tydzień praktyki, jeśli będzie on trwał 5 dni, przy czym nie muszą to być dni od poniedziałku do piątku. Najbezpieczniej jest pracować 8 godzin dziennie, dzięki czemu przez cały tydzień wyrobimy tych godzin 40. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Zasady rozliczania praktyki zawodowej a rodzaj umowy

Jeden rok praktyki zawodowej składa się z 52 tygodni. Niestety nie można tego przyśpieszyć, zaliczając więcej jak 52 tygodnie w jednym roku. Nie ma bowiem możliwości pracy w święta czy wyrabiania nadgodzin. Poza tym, gdy pracujemy na niepełny etat, musimy mieć świadomość, że nasza praktyka ulega proporcjonalnemu wydłużeniu. Na szczęście praca na umowę zlecenie lub umowę o dzieło jest zaliczana do czasu praktyki zawodowej. Muszą one jednak mieć określoną pracochłonność. (program z aktami na uprawnienia budowlane)

Zakończenie praktyki

Po zakończeniu praktyki, nasz opiekun określa liczbę przepracowanych tygodni w zestawieniu zbiorczym. Warto jeszcze pamiętać o tym, że dłuższe przerwy świąteczne i urlopy nie zaliczają się do czasu praktyki. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com