fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zaliczenie praktyki zawodowej konieczne do uzyskania uprawnień

Aby ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych, nie wystarczy posiadać tylko odpowiedniego wykształcenia. Jest ono rzeczywiście ważne, jednak bez znajomości przepisów i zdobycia doświadczenia na niewiele się ono nam zda. Z tego powodu wszyscy kandydaci na uprawnienia muszą odbyć praktykę zawodową, podczas której będą wykonywać prace z wybranej specjalności. Jest to zresztą jeden z warunków, który umożliwi nam podejście do sesji egzaminacyjnej. Kiedy można ją rozpocząć? Jak przebiega? I w jaki sposób odbywa się zaliczenie praktyki zawodowej ? O tym w poniższym wpisie. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Kto potwierdza praktykę? Kiedy mogę ją rozpocząć?

Aby zaliczenie praktyki zawodowej przebiegło bezproblemowo, musi ją potwierdzić osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności o którą ubiega się kandydat. Jest to istotne, ponieważ i sama praktyka powinna odpowiadać zakresowi specjalności uprawnień o które dana osoba się stara. Kto więc lepiej będzie ją nadzorować, jak nie osoba, która się na tym bardzo dobrze zna? Opiekun powinien być również wpisany na listę członków samorządu zawodowego. Aktualnie obowiązujące przepisy zaznaczają, że praktykę można odbyć po ukończeniu studiów lub gdy uzyskamy tytuł zawodowy mistrza/technika. Akceptacji podlega też dyplom, który potwierdza zdobycie kwalifikacji zawodowych w nauczanym zawodzie na poziomie technika. Co ciekawe, możliwe jest także rozpoczęcie praktyki zawodowej po III roku studiów. (uprawnienia budowlane – egzamin)

Gdzie mogę odbyć praktykę?

Praktyka zawodowa, która odbywa się na budowie, to głównie prace inspekcyjno-kontrolne w organach odpowiadających za nadzór budowlany. Zalicza się tu też prace w administracji rządowej albo jednostkach samorządu terytorialnego. Wszelkie prace podczas naszego praktykowania opierają się na wykonywaniu konkretnych czynności na budowie. Obejmują one także samodzielne rozwiązywanie różnych zagadnień architektonicznych i profesjonalną ocenę doświadczanych zjawisk. Zaliczenie praktyki zawodowej może odbyć się także gdy praktykujemy u zarządcy infrastruktury kolejowej. W takiej sytuacji trzeba mieć jednak zawsze na uwadze, że tu dwa lata praktyki liczą się niestety jako jeden rok. (program uprawnienia architektoniczne)

Potwierdzenie i zaliczenie praktyki zawodowej

Zaliczenie praktyki zawodowej odbywa się na podstawie potwierdzenia odbycia praktyki. Ten dokument wystawia nasz opiekun. Oświadczenie wskazuje prace budowlane a także obiekty budowlane, przy których budowie lub projektowaniu uczestniczyliśmy. Wzór tego dokumentu znajdziemy w prawie budowlanym. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com