fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zabezpieczenie młodych drzew

Młode drzewka oraz krzewy, które są mało odporne na mróz trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed skutkami jego działania (uprawnienia budowlane). W drugiej połowie listopada skraca się wybujałe pędy krzewów oraz drzewek, koronę związuje się sznurkiem i całe drzewko owija się słomą albo mchem. Dobrym pomysłem jest także nasypanie do środka krzewu suchych liści i z wierzchu przykrycie go wiklinowym koszem. Młode drzewka, które są odporne na niskie temperatury zabezpiecza się poprzez usypanie dookoła pnia kopczyka. Kopczyk usypuje się jak najwyżej.

Zabezpieczenia zieleni
Zabezpieczenia zieleni

Przyczyny wpływające na okres użytkowania obiektów gospodarczych

Często spotykanymi przyczynami, dla których okres użytkowania gospodarczych obiektów skraca się są wady w projektach oraz w wykonaniu. Istotne jest tu również niewłaściwe przeprowadzanie konserwacji oraz opóźnianie bieżących remontów. Staranna i dokładna konserwacja opóźnia zużywanie się elementów do tego stopnia, że mogą one spokojnie amortyzować się na równi z mieszkalnymi budynkami. Przykładem niepoprawnej eksploatacji drogowej nawierzchni może być nadmierny kołowy ruch, który nie jest przewidziany w normie dla tego typu nawierzchni (program na uprawnienia budowlane).

Nieodpowiednie rozplanowanie komunikacyjnych ścieżek

Brak odpowiedniego rozplanowania komunikacyjnych ścieżek powoduje, że piesi wydeptują trawniki. Przedwczesne niszczenie krzewów oraz drzew spowodowane jest rosnącą trawą (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Pochłania ona dużo wody i w ten sposób uniemożliwia przedostawanie się jej w głąb korzeni. Przyczyną, dla których krzewy oraz drzewa usychają jest też nieodpowiednia aplikacja sztucznych nawozów. Przykładem może być tu zdarzenie z 1954 roku w Warszawie. Drzewa i krzewy wymierały, ponieważ podczas zimy drogi i chodniki posypywano szarą solą. Podczas zgarniania jej, drzewa i krzewy otrzymywały dawkę soli, i zaczęły zamierać. Ogrodnicze służby swoją ciężką pracą oraz fakt, że starsze drzewa wykazywały większą odporność spowodowało, że niektóre z nich zostały odratowane.

Ruch ciężkich pojazdów i niszczenie zieleńców

Niebezpiecznym zjawiskiem dla betonowych i asfaltowych nawierzchni jest nieprzewidziany w projektach ruch ciężkich pojazdów oraz niekorzystna zmiana rodzajów pojazdów dla danych nawierzchni. Brak bieżących napraw nawierzchni doprowadza do sytuacji, że w krótkim czasie ulega ona zniszczeniu. Przyczyn, dla których zieleńce szybciej niszczeją jest bardzo dużo. Ogromny wpływ ma tu także roślinność (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Zieleńce jako organizmy żywe należy otoczyć szczególną opieką. Jeżeli tego nie zrobimy, zaczną usychać i gnić. Jedną z głównych przyczyn zanikania przedwczesnego trawników jest brak w glebie wilgoci. Jeżeli nie będziemy systematycznie podlewać ich i kosić o odpowiedniej porze roku, to trawa zacznie więdnąć i usychać, a dodatkowo zaczną rozmnażać się chwasty.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com