fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się urządzenia wykorzystujące promieniowanie  słoneczne w celu ogrzewania wody i domu. To ekologiczne i ekonomiczne podejście jest modne Istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania w celu zakupu urządzeń przetwarzających energię słoneczną.(informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej
Wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej

Rozwiązania te w postaci małych elektrowni praktycznie dostępne są dla każdego. Zazwyczaj mają one dwie formy, jedna z nich to kolektory słoneczne, a druga opcja to elektrownie oraz farmy słoneczne związane z produkcją energii elektrycznej.(egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Dzięki możliwości uzyskania dotacji w tym zakresie nastąpiło spore zainteresowanie tymi źródłami energii. Zainwestowane pieniądze zwracają się po kilkunastu latach użytkowania.

Metody wykorzystywania energii słonecznej

Energię słoneczną wykorzystuje się zazwyczaj w dwojaki sposób. Wyróżnia się metodę heliotermiczną oraz metodę helioelektryczną.

Metoda helioelektryczna opiera się na przemianie promieniowania słonecznego na energię elektryczną przy użyciu ogniw fotowoltaicznych. Najczęściej łączone są one szeregowo, dzięki czemu zyskuje się ich większą wydajność. W ten sposób uzyskuje się baterie słoneczne. W metodzie tej wykorzystuje się promieniowanie bezpośrednie oraz rozproszone.(egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Metoda heliotermiczna polega na przekształceniu energii słonecznej w ciepło, które doprowadzane jest do turbiny, która napędza generator produkujący energię elektryczną.

Baterie słoneczne

Baterie słoneczne montuje się w kierunku południowym, dzięki temu zyskujemy największą  skuteczność. Najczęściej montuje się je na dachach spadzistych lub też na stojakach nad jego powierzchnią. Mogą również być umieszczone na ścianach budynków na dachach  przybudówek. Ogniwa fotowoltaiczne znajdują zastosowanie np. w rolnictwie. Służą do wentylacji pomieszczeń, napędzania pomp nawadniających, napowietrzania stawów rybnych.(pytania na egzamin ustny do uprawnień)

W przypadku domu, energia elektryczna pobierana przez baterie słoneczne jest przetwarzana na drodze konwersji promieniowania słonecznego na ciepło lub energię elektryczną.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com