fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wyroby gipsowe

Są one robione z po prostu zaczynu gipsowego bądź z zaczynu gipsowego z dodatkiem wypełniaczy mineralnych czy organicznych. (uprawnienia budowlane 2021) Wyroby gipsowe wyróżniają się niedużą masą, niezwykle porządnymi własnościami ciepłochronnymi i równością płaszczyzny, jaka nie potrzebuje nakładania dodatkowo tynku. Do minusów wliczają się dosyć mała solidność i duża nasiąkliwość w otoczeniu stałej mokrości. Patrząc na potrzeby i do czego będzie użyta, dostaje się zmianę normalnych właściwości gipsu w wybraną stronę poprzez używanie odpowiednio zestawionych wypełniaczy. Wyroby gipsowe używane do obiektów murowych robione są jako pustaki, kafle oraz bloki. Pustaki BSP to typ pustaka zasypowego. Wytwarzany bywa w jednej formie 600 X 300 X 300mm w dwóch rodzajach BSP-S – część centralna oraz BSP-N – część kątowa. (uprawnienia budowlane kontakt)

Wyroby gipsowe
Wyroby gipsowe

Solidność pustaka

Solidność pustaka na zgniatanie podczas całkowitego zawilgocenia, patrząc na pełną płaszczyznę części, nie powinna zniżać się poniżej 6 kg/cm2. Masa pustaka w sytuacji powietrzno-suchej nie może być większa w zależności od klasy. Klasa S 28kg, Klasa N 31kg. Co do cech zewnętrznych, oczekuje się, żeby wyrób posiadał odpowiednią formę i pomiary, wyrównane płaszczyzny i by był cały. Maksymalne odchyłki dla wymiaru 600mm to +2mm, 300mm to tylko +1mm. Pustaki BSP używane bywają na ściany nośne zewnętrzne i środkowe obiektów jednopiętrowych i na ściany zapełniające w konstrukcjach wielopiętrowych w pokojach nie gotowych na wilgoć. Nie powinno się korzystać z nich do ścian podstaw czy ścian piwnic. (uprawnienia budowlane program)

Na miejscu budowy powinny zostać magazynowane wedle rodzajów, na podkładkach oddzielających je od ziemi. (akty prawne uprawnienia budowlane) Wyroby rozmieszcza się w pozycji wbudowania, blisko siebie, rzędami poziomymi z pamiętaniem o przewiązaniu spoin. Ilość rzędów w jednym stosie to pięć maksymalnie. Podczas przewozu wyrobów warto rozmieszczać je wedle rodzajów, długością w stronę jazdy bardzo blisko siebie. Podłoga oraz boki środka przewozowego muszą zostać wyłożone wyściółką. Pustaki EF są zbliżone do części BSP, tylko że pustak da się ułożyć bez zasypki.

Przewóz i magazynowanie

Masa pustaka rodzaju EF-30 to zwykle 22 kg, a EF-38 25 kg. Solidność pustaka na zgniatanie podczas całkowitej wilgotności to nie mniej od 20kg/cm2. Potrzeby co do cech zewnętrznych części są identyczne jak dla pustaków BSP. Do tego chce się, żeby przełom pustaka był równy, bez uszkodzeń i brudu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Maksymalne odchyłki pomiarowe, dla rozpiętości i rosłości części +1mm, dla długości +2mm. Co 50 pustak musi zostać naznaczony symbolem wytwórni i określeniem rodzaju. Pustaki Ef posiadają użytek do murów obiektów bez pięter z zasypką ocieplającą albo bez. Nie można używać ich w murach podstawowych i piwnicznych, na przewody dymowe czy na ściany pokoi o niezmieniającej się wilgotności. Przewożenie oraz magazynowanie części EF przebiega tak samo jak BSP.

Bloki

Bloki BSW-1 są wytwarzane w dwóch rodzajach, jakie wyróżniają się rozmiarami i finalnym użytkiem, właściwie do punkty umieszczenia w murze:

-BSW-I-S – część centralna o pomiarach 400x300c190mm,

-BSW-I-N – część kątowa o pomiarach 400x250x190mm. (program egzaminu na uprawnienia)

Solidność na zgniatanie części BSW-1 w sytuacji całego zawilgocenia to nie mniej od 17kg/cm2. Masa bloku w sytuacji powietrzno-suchej to dla klas S 30kg, dla N 25kg.

Potrzeby co do cech zewnętrznych części BSW-1 i maksymalne wielkości ich deformacji są identyczne jak dla BSP. Maksymalne odchyłki pomiarowe dla 400m to +1mm, a dla 300, 250 oraz 190 +2mm. Bloki BSW-1 są idealna na mury nośne zewnętrzne i środkowe obiektów jedno oraz dwupiętrowych o pokojach nie nastawionych na wilgoć. Nie przydadzą się na ściany podstaw czy piwnic. Metoda magazynowania tak jak BSP, ale da się umieścić na jednym stosie siedem rzędów części.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com