fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wypalanie wapieni

Podczas wypalania wapieni tracą one na początku wodę a w kolejnym etapie dwutlenek węgla. W konsekwencji przechodzą w palone wapno. Temperatura w piecu powinna być bardzo rzetelnie i starannie dobrana. Nie może wynosić ona zbyt mało, ponieważ musi zajść tu zupełne wypalanie. Oznacza to, że wapienie muszą utracić całkowicie zawartość dwutlenku węgla (uprawnienia budowlane 2021).

Wypalanie wapieni
Wypalanie wapieni

Szkodliwe domieszki

Zawarte w wypalanych wapieniach domieszki w różnym stopniu mają wpływ na właściwości danego wapna (program uprawnienia budowlane). Najbardziej szkodliwy wpływ wywołują domieszki krzemionkowe oraz gliniaste zwłaszcza, gdy jest ich większa ilość. W wysokiej temperaturze wypalania wytwarzają się krzemiany i gliniany wapnia. Wapno spieka się na swojej powierzchni, pokrywając ją szklistą powłoką. Takie wapno nazywane także przepalonym jest trudno, albo wręcz wcale nie ugasza się z wodą. Proces dogaszania tego rodzaju wapna może przebiegać po zastosowaniu go do budowy. W związku z pęcznieniem podczas łączenia go z wodą jest ono powodem pękania murów, zniszczeń na tynkach itp. Jeżeli w wapieniach pojawiają się niewielkie ilości magnezu, żelaza oraz bitumów nie wpływa to negatywnie na jego właściwości.

Niedopalone wapno

Jeżeli pozostanie pewna ilość dwutlenku węgla, wówczas otrzymujemy niedopalony rodzaj wapna (program egzamin uprawnienia 2021). Źle gasi się je z wodą. Chcąc rozpoznać, czy mamy do czynienia z niedopalonym wapniem należy potraktować je kwasem solnym w rozcieńczonej postaci. Jeżeli zachodzi reakcja burzenia i powstają pęcherzyki, to wypalanie jego było niepełne. Temperatura wypalania nie powinna być jednak zbyt wysoka. W wypalanym wapieniu w związku z wydzielaniem cię CO2 wytwarzają się pory. Ułatwiają one podczas gaszenia wapna dostęp wody. Jeżeli temperatura jest zbyt wysoka, wapień spieka się a pory znikają. Takie wapno trudniej się ugasza.

Barwa palonego wapna i jego ciężar

Barwa palonego wapna zależy od jego domieszek (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Jeżeli jest ich mało, barwa jest bardziej jasna, biała. Objętościowy ciężar palonego w kawałkach wapna na 1m³ luźno nasypanego ma wartość 0,8-^I,I T/m³. Tłusty rodzaj wapna jest lżejszy niż chude wapno. Wielkość brył wapniowych zależy przede wszystkim od pieca. Największe rodzaje brył uzyskuje się z kręgowych pieców. Mniejsze powstają z szybowych pieców. Mają one wymiar ok. 15 cm oraz pewną ilość brył mniejszych rozmiarów. Na terenie Polski istnieją bardzo dobre jakościowo wapna, które zawierają 95% oraz więcej czystej postaci CaO. Możemy je znaleźć w rejonie Kielc, Częstochowy czy Sulejowa.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com