fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wymiana gazowego kotła na kocioł kondensacyjny

Wymiana starego kotła i zastąpienie go nowoczesnym kondensacyjnym kotłem jest dobrym rozwiązaniem zarówno z punktu widzenia finansowego, jak i patrząc pod kątem ekologicznym. Chcą dokonać zmiany urządzenia koniecznym działaniem będzie dokonanie kilku modyfikacji, jakie są niezbędne do prawidłowego  i wydajnego funkcjonowania nowego kotła. Wymiana gazowego kotła może być podyktowana różnymi sytuacjami. Jednak zwykle do wymiany dochodzi, kiedy pojawi się awaria urządzenia, bądź gdy chce podążać się za nowymi technologiami. Niekiedy też za wymianą przemawiają ekonomiczne względy. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że wymieniając stary kocioł na kondensacyjny oszczędności w związku ze zużywaniem fazy wzrastają nawet o 30%. Wpływ na to ma przede wszystkim techniczny stan starego kotła oraz rozwiązania, jakie zastosowano w nowym kondensacyjnym kotle. (uprawnienia budowlane cennik) 

Wymiana gazowego kotła na kocioł kondensacyjny
Wymiana gazowego kotła na kocioł kondensacyjny

Hydrauliczne przyłącza

Na rynku producenci kotłów poza wymiarami nowych urządzeń, jakie są zbliżone do starszych modeli kotłów stosują bardzo często takie same rozstawy hydraulicznych przyłączy oraz przyłącza gazu. Jednak takie działanie nie jest standardem. W związku z tym koniecznie zwraca się uwagę na kolejność przyłączy hydraulicznych, ponieważ spotyka się niekiedy różne rozwiązania. Przed podjęciem decyzji związanej z zakupem danego urządzenia warto zapoznać się wcześniej z jego montażową instrukcją. Na tej podstawie powinno dokonać się odpowiedniego przygotowania poprawnie podłączeniowej armatury.  (uprawnienia budowlane program) 

Modyfikacje przy wymianie kotła

Nowoczesne typy grzewczych urządzeń, do jakich zalicza się kondensacyjne gzowe kotły posiadają prawie kompletny osprzęt kotłowni. Kotły mają w sobie pompę, przeponowe naczynie, a czasami nawet podgrzewacz zintegrowany do c.w.u. To oznacza, że dokonując wymiany starego kotła na kocioł kondensacyjny przeprowadza się w kotłowni pewne przeróbki. Najczęściej usuwa się stare pompy, zbędne orurowanie i zbiornik ciepłej wody. Dodatkowo zmienia się niekiedy sposób odprowadzania spalin oraz doprowadzania do kotła powietrza. Urządzenia o starym typie często posiadają otwartą komorę spalania. W ich przypadku powietrze pobiera się z pomieszczenia, a spaliny odprowadza się rurą na zewnątrz. Gazowe kondensacyjne kotły są urządzeniami posiadającymi komorę zamkniętą spalania. Powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku bądź z kominowego szachtu. (uprawnienia budowlane segregator)   

Odprowadzanie spalin

Powstające spaliny wiążą się z pracą kondensacyjnych kotłów. Odprowadza się je za pomocą rury z nierdzewnej stali. Ma ona średnicę wynoszącą 60 albo 80 mm. Rozwiązaniem praktycznym jest włożenie tej rury do starej rury spalinowej. Pozwoli to odprowadzić poza budynek spaliny. Między przestrzenią, jaka pojawia się przy starej i nowej rurze pobierane będzie z zewnątrz powietrze i prowadzone do kotła. Kiedy stary azowy kocioł wykonywał pracę w komorze zamkniętej spalania, w takim wypadku bez tworzenia większych przeróbek możliwe staje się korzystanie z istniejącego już spalinowego systemu dla kondensacyjnego nowego gazowego kotła. Warunkiem jest to, że segmenty spalinowego przewodu muszą posiadać uszczelki. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com