Wykrywanie uszkodzeń w instalacjach kanalizacyjnych
Pojawianie się mokrych miejsc na posadzce bądź ścianach mogą oznaczać miejsca, w których występują nieszczelności w instalacjach kanalizacyjnych. Jednak czasami może okazać się, że plama nie sugeruje miejsca, w którym doszło do pęknięcia rury. W takim przypadku należy korzystać ze specjalistycznego sprzętu , pozwalający poddać wizji całą instalację, od części górnej kanalizacyjnego pionu, aż do odcinków, które odprowadzają ścieki do danych sanitarnych urządzeń. Chcąc wykryć nieszczelności najlepiej posłużyć się monitoringiem, który pozwala wprowadzić do wnętrz instalacji kamer. Wizja rozpoczyna się od dachu. Kamerowanie powinno odbywać się w bardzo szczegółowy sposób i dobrze jest dodatkowo nagrywać obraz z kamery na nośnik pamięci. (uprawnienia budowlane program)
Gorące i agresywne ścieki
Odprowadzanie gorących i agresywnych ścieków może powodować powstawanie awarii instalacji. Na wysokie poziomy temperatur przede wszystkim narażone są rury, które są wykonane z materiału, takiego jak polichlorek winylu. Był to pierwszy z materiałów, zaraz po żeliwie, który stosowało się do tworzenia kanalizacyjnych instalacji. Choć wielu fachowców w dziedzinie instalacji kanalizacyjnych udowodniło, że stosowanie rur PVC wiąże się z powstawaniem licznych wad, to nadal są one stosowane w praktyce. Produkty wykonane z PVC są z pewnością tańsze o kilkanaście procent, w porównaniu do produktów wykonanych z polipropylenu. To często przemawia do ich zakupu. (uprawnienia budowlane)
Materiały wykorzystywane do modernizacji kanalizacyjnej instalacji
Ważnymi elementami są materiały, jakie zostaną zastosowane podczas modernizowania w części, bądź w całości instalacji kanalizacyjnej. (uprawnienia budowlane kontakt) Należy poświecić trochę czasu na dobór odpowiednich materiałów oraz sprzętu. Warto wziąć pod uwagę to, że technika związana z instalacyjnymi systemami idzie naprzód, a w związku z tym na rynku pojawiają się nowoczesne typy materiałów. Takie materiały będą cechować się trwałością oraz skutecznością. Na ten moment modernizując kanalizacyjną instalację wykorzystuje się przede wszystkim tworzywowe materiały, które są lżejsze od żeliwa. Dla wielu fachowców takie materiały są prostsze w montażu, ale nie wykazują się one taką odpornością, jaką posiadają żeliwne rury. Oprócz żeliwnych rur najbardziej znane tworzywowe materiały stosowane w tworzeniu instalacji kanalizacyjnych są rury oraz kształtki wykonane z PVC. (uprawnienia budowlane 2022)
Nieszczelność w kanalizacyjnej instalacji
Na nieszczelność w kanalizacyjnej instalacji wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich są skorodowania rury albo kanalizacyjnej kształtki, które to są spowodowane długim okresem eksploatacji. Nieszczelność może być również wynikiem mechanicznych uszkodzeń, które powstają w związku z użytkowaniem budynku. Może to być np. przewiercenie przez przypadek rury bądź używanie agresywnych chemikaliów, w celu udrażniania miejscowego rur. Instalacja kanalizacji może być nieszczelna w związku z uszkodzeniem uszczelek w połączeniowych kształtkach. Materiał, jaki stosuje się najczęściej traci właściwości, co wpływa na to, że dane elementy tracą szczelność. (uprawnienia budowlane segregator )