fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykorzystanie BIM przy izolowaniu wentylacyjnej instalacji

Na wentylacyjnych kanałach często stosuje się cieplną izolację. Użytkownik w programie może sam zdefiniować jej grubość oraz rodzaj materiału. Rysunek 2D oraz widok 3D wskaże nam kanał, który zostanie pogrubiony o wartość, jaka została mu nadana. Przy przewodach powietrznego ogrzewania osoba tworząca ustawę wymaga w technicznych warunkach stosowania izolacji, której grubość minimalna będzie wynosić 80 mm. To sprawia, że należy powiększyć kanały zewnętrzne o 16 centymetrów, co mając niewielki zapas miejsca na wentylacyjną instalacje może sprawić problem z ich poprawną lokalizacją. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Wykorzystanie BIM przy izolowaniu wentylacyjnej instalacji
Wykorzystanie BIM przy izolowaniu wentylacyjnej instalacji

Kolizje w modelowaniu 3D

Projektowanie za pomocą modelu 3D wpływa na ułatwienie międzybranżowej koordynacji oraz na ułatwienie w rozwiązywaniu kolizji, jakie występują w projektowanych obiektach. W programie ArCADia chcąc sprawdzić, czy występują kolizje należy zastosować polecenie „Definiuj kolizje”. W dalszym etapie należy określić, jakiego typu kolizje są poszukiwane. Mogą one wiązać się z wentylacyjną instalacją, albo też z kanalizacyjnymi instalacjami. Kiedy mamy w projekcie takie elementy, program sam je zaznaczy zarówno na rysunku, jak i na widoku w 3D. Przy nowoczesnych wielorodzinnych budynkach często pojawiającym się problemem jest odpowiednie skoordynowanie instalacji w podziemnych garażach. Znajdują się tam przeważnie instalacje sanitarnej kanalizacji, c.w.u , c.o. oraz elektryczne instalacje i wentylacja. Wysokość takiej kondygnacji wynosi minimum 2 metry, co często powoduje, że projektanci muszą wykazać się dużym poziomem elastyczności. (uprawnienia budowlane 2022)  

Otworowanie wentylacyjnych kanałów

Podczas tworzenia wykonawczych dokumentacji ważną kwestią jest dobra komunikacja pomiędzy konstruktorem a instalatorem. (uprawnienia budowlane)  Jest to związane z tym, że muszą zostać zaprojektowane przejścia wentylacyjnych kanałów przez przegrody oraz stropy o konstrukcyjnym znaczeniu. Kiedy nie dokona się dobrego modelowania tych elementów, wykonując otwory do wentylacji będzie trzeba być może wycinać zbrojenie, które wcześniej zostało zaprojektowane. W konsekwencji konstrukcja budynku w niebezpieczny sposób zostanie osłabiona. Program ArCADia BIM umożliwia dokładne wykonanie wyrysowania założonych otworów, z ich wymiarami, i w dalszym etapie można przekazać te wytyczne konstruktorowi.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Przekroje instalacji wentylacyjnych

W technologicznych obiektach, gdzie mamy do czynienia z wentylacyjnymi kanałami, które muszą się zmieścić pomiędzy technologicznym wyposażeniem a kratownicą, jest skomplikowanym zadaniem. Muszą one spełniać swoją podstawową funkcję, a także w jak najmniejszym stopniu przeszkadzać w pracy danego zakładu. W oparciu o kilka przekrojów i rzutów biegły projektant może dopasować instalacje, ale kiedy takich przekrojowych rysunków jest za mało, niezastąpione okazuje się modelowanie BIM. Oprócz bieżącego widoku 3D projektant może wykonać przekrój w dowolnym miejscu za pomocą modelu obiektu. Poza architekturą rysunek przekroju będzie mieć także wszystkie instalacje, jakie zostały już zaprojektowane. Po dokonaniu zwymiarowania oraz naniesieniu numeracji wentylacyjnych elementów na rysunek, umieszczając tam dodatkowo rzut, można dać go wykonawcy.  (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com