fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykonanie ścian z płytowych i betonowych prefabrykatów.

Rodzaj zastosowanej ściany zależy od funkcji, jaką ma spełniać w danym budynku. W związku z tym możemy wyróżnić ściany zewnętrzne, wewnętrzne, a także ściany konstrukcyjne oraz niekonstrukcyjne. Prefabrykaty w zależności od wymiarów i kształtów powodują, że ściany możemy podzielić również na płytowe oraz blokowe. Ściany podobnie do stropów mogą mieć jednomateriałową albo wielomateriałową strukturę. Wewnętrzne ściany, które mają przede wszystkim konstrukcyjną funkcję ,pełnią dodatkowo rolę akustycznych przegród. Są one zazwyczaj projektowane jako ściany jednomateriałowe (egzamin na uprawnienia budowlane).

Wykonanie ścian
Wykonanie ścian

Budownictwo blokowe

Jedną z najstarszych form uprzemysłowionego budownictwa jest budownictwo blokowe (program na uprawnienia budowlane). Pochodzi z kamiennych bloków-ciosów, a kolejno z murowanych seryjnie ceglanych bloków w cegielniach. Montowano z nich stypizowane konstrukcyjne elementy, m.in. podokienne bloki, gzymsy, międzyokienne filary.

Klasyczne blokowe rozwiązania

Przy klasycznych rozwiązaniach blokowych zachowano tradycyjne konstrukcyjne układy. Takim układem jest układ podłużny. Zmieniony został tylko materiał do wykonania ścian. Zamiast ceglanego muru zaczęto stosować prefabrykaty z lekkich betonów. Często wykorzystywany był do tego żużlo – beton. Elementy blokowych ścian mogą być zastosowane na całą wysokość danej kondygnacji lub też tylko na część wysokości kondygnacji. Stosując je na całą wysokość, nośność słupa – ściany pełni funkcję wytrzymałościową materiału. W przypadku zastosowania na część wysokości, nośność stanowi wytrzymałość bloków oraz zaprawy, która łączy ze sobą odpowiednie warstwy. Aby uzyskać zespolenia bloków w ścianach, co kondygnację wylewa się żelbetowe wieńce (program egzamin uprawnienia 2021).

Co stanowią zewnętrzne ściany?

Zewnętrzne ściany stanowią przede wszystkim ciepłochronne przegrody. Mają albo warstwową strukturę, albo jednomateriałową z lekkich betonów. Patrząc na względy konstrukcyjne i produkcyjne, dobrze, aby materiał główny stosowany w budynku przy konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych był identyczny. W związku z tym w elementach o blokowych kształtach zastosowanie znajdują lekkie betony komórkowe albo kruszywowe. Mają one zastosowanie zarówno do wewnętrznych, jak i zewnętrznych ścian. Mając na względzie płytowe konstrukcje, często stosuje się jako materiał konstrukcyjny żwirobeton. W takim wypadku zewnętrzne ściany muszą mieć wielomateriałową strukturę. Lekkie betony stosuje się zazwyczaj do budynków o 4 albo 5 kondygnacjach. Wyższe budynki projektuje się, biorąc pod uwagę zwykły beton. Dzieje się tak, ponieważ lekki beton ma gorsze wytrzymałościowe cechy i jest mniej jednorodny (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Złożone funkcje zewnętrznych ścian

Funkcje zewnętrznych ścian są na tyle złożone, że komplikuje to rozwiązanie ich struktury opierając się na betonowych tworzywach. W związku z tym dąży się do projektowania tego rodzaju ścian, jako ścian niekonstrukcyjnych. Są to tzw. ściany osłonowe. Zastosowane materiały mają wysokie fizyczne cechy. Osłonowe lekkie ściany wykonane z wysokowartościowych i nowoczesnych materiałów wykładzinowych i termoizolacyjnych stanowią osobną dziedzinę, która jest bardzo obszerna.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com