fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykonanie pętlowego złącza

Wykonanie pętlowego złącza obejmuje czynności takie jak: zamontowanie dwóch elementów tak, aby pętle ustawione koło siebie na zakład stworzyły zamknięte kręgi oraz ułożenie w środku kręgu stalowych poprzecznych prętów i zamkniętych strzemion. Obejmują one od zewnętrznej strony zbrojeniowy szkielet złącza. Do czynności należy także zabetonowanie złącza po wcześniejszym zamontowaniu deskowania do dwóch łączonych elementów. Poprzeczne pręty układa się wzdłuż okręgów zamkniętych pętli. Mają one za zadanie równomiernie rozłożyć rozciągające siły, przenosząc je przez stal pętli, za pomocą prętów na beton rdzenia. Mają także podnieść wytrzymałość betonu (uprawnienia budowlane). Beton rdzenia za pomocą poprzecznych prętów nie może poprzecznie odkształcać się do takiego stopnia, jak ma to miejsce w przypadku niezbrojonego betonu. W związku z tym może on przenieść większe ściskające naprężenia.

Wykonanie pętlowego złącza
Wykonanie pętlowego złącza

Pionowe i poziome pętlowe złącza

Poziome pętlowe złącze łączonych ze sobą elementów nad podporą i pętlowe pionowe złącze ciągłej belki poza podporą to dwa rodzaje złącz. W drugim przypadku stosuje się dwa pętlowe złącza, jedno górne, aby połączyć pętlami pręty z górnego zbrojenia. Drugie pętlowe złącze to dolne, stosowane by złączyć pręty w ich dolnych częściach. Obydwa ze złącz przesuwa się tu o określoną długość, aby umożliwić oparcie na wsporniku danej belki przewieszonej z belką łączoną z nią. Wykonanie takiego złącza polega na zamontowaniu belek i ułożeniu poprzecznych prętów. Kolejno następuje wygięcie strzemion, które wystają z belek w koło pętli. Na końcu takie złącze należy zabetonować (program na uprawnienia budowlane).W takich złączach beton przenosi tylko ściskające siły, które występują przy ściskaniu osiowym bądź z małym mimośrodem.

Jak wykonać uzbrojenie?

Uzbrojenie wykonuje się na dwa sposoby (program egzamin uprawnienia 2021). Pierwszy sposób to uzbrojenie końców elementów, które są gęsto rozmieszczone siatkami albo strzemionami co 3-5 cm. Drugi sposób polega na okuciu łączonych końców danych elementów kątownikami. Kątowniki posiadają przyspawane do siebie blachy. Uzbrojenie siatkami albo strzemionami wykorzystuje się przy średniowymiarowych prefabrykatach. Można stosować je także przy prefabrykatach, które mają tak wykształcone końce, że ich boczny przesuw jest nierealny. Wykorzystując zbrojenie za pomocą okucia korzysta się z niego przy dużych i ciężkich elementach. Wykorzystuje się go także w złączach, kiedy nie możemy pozwolić na boczny przesuw.

Uzbrojenie poprzez okucie

Stosując uzbrojenie poprzez okucie kątowniki są przesuwane do stalowych zbrojeniowych prętów danego prefabrykatu. Zagęszczenie strzemion o obliczonym przekroju jest takie samo, jak przy zbrojeniu strzemionami. Przy okuciach wykorzystuje się kątowniki. Ich szerokość wynosi minimum 0:2 wysokości przekroju łączonego prefabrykatu (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com