fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W przypadku uzyskania pozwolenia na budowę mamy 3 lata, aby wykorzystać ten dokument jeżeli jednak upłyną 3 lata od uzyskania tego pozwolenia tracimy wówczas uprawnienia do tego by rozpocząć budowę. Jest to termin, którego w żaden sposób nie możemy przywrócić.  Nie liczą się żadne przyczyny powodujące opóźnienie lub zawieszenie prac budowlanych. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Dowodem na to, że nie podjęto procesu budowy, jest brak wpisu w dzienniku budowy. Jeśli będą przeprowadzone dowolne prace w odstępie na przykład dwa i pół roku i w tym czasie będą dokonywane wpisy do dzienników, to pozwolenie na budowę nie wygaśnie nawet jeżeli proces budowy będzie trwał wiele lat. Decyzja o wygaśnięciu pozwolenie na budowę podpisuje prezydent miasta lub starosta, można oczywiście się odwoływać od takiej decyzji u wojewody od 4 dni od 14 dni od doręczenia. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

W przypadku wygaśnięcia pozwolenia na budowę należy po raz kolejny złożyć wniosek o uzyskanie nowego pozwolenia.

Wymagane załączniki do wniosku to projekt budowlany, oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości, decyzja o warunkach zabudowy, jeśli nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aktualne zaświadczenie potwierdzające przynależność projektanta do izby samorządu zawodowego. (testy uprawnienia architektoniczne)

Można w tych dokumentach przedstawić projekt z poprzedniego do wniosku o pozwolenie na budowę. Gdy inwestor planuje podjęcie przerwania prac budowlanych musi zostać uzupełniony dziennik budowy wskazujący jaka część inwestycji została już wykonana, jakie są dalsze zmiany inwestycji.  Dokument ten powinien zostać dołączony do kolejnego wniosku o pozwolenie na budowę, może wymagać aktualizacji jeśli na przykład zmieniły się przepisy dotyczące terenu, na którym znajduje się dana inwestycja. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com