fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pomieszczenie które chcemy przeznaczyć na łazienkę powinno mieć nie mniej niż 4m2 jeżeli decydujemy się na prysznic. W przypadku gdy chcemy mieć wannę, pomieszczenie powinno być prawie dwa razy większe. Umożliwi to swobodne korzystanie ze wszystkich urządzeń w łazience. By podłączyć się do pionu kanalizacyjnego może konieczne być poniesienie podłogi. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Zaadaptowanie nowego miejsca na łazienkę jest wyzwaniem, gdy w pomieszczeniu tym nie ma pionu kanalizacyjnego i wodnego. Aby wszystkie urządzenia i sanitariaty podłączyć do pionu nieraz należy podnieść podłogi w łazience i pobliskich pomieszczeniach by uzyskać odpowiednie spadki rury kanalizacyjnej. Warto wcześniej obliczyć czy takie zmiany nie wpłyną niekorzystnie na wygodę korzystania z pomieszczeń. (uprawnienia budowlane)

Wydzielanie miejsca w budynku na łazienkę
Wydzielanie miejsca w budynku na łazienkę

Stawianie ścian szkieletowych

Jeżeli chcemy wydzielić nowe pomieszczenie na łazienkę możemy zrobić ściany szkieletowe. Są lekkie więc można je postawić praktycznie na każdym stropie i w każdym miejscu. Jednak rozwiązanie to nie jest najlepszym wyjściem jeśli chodzi o łazienki. (uprawnienia budowlane testy) Ściany takie maja słaba izolacje akustyczną i dźwięki mogą się przedzierać do sąsiadujących pomieszczeń przez podłogę. Jednak można zminimalizować to zjawisko, izolując połączenie profili z podłogą. Należy tutaj w linii ściany którą chcemy postawić wyciąć szparę która utworzy barierą dla dźwięku. Dodatkowo wszystkie profile stykające się ze ścianami i podłogą należy podkleić specjalną taśmą tłumiącą. Ścianę szkieletową należy wypełnić wełną ale od strony łazienki należy zostawić niewielką szczelinę. (akty uprawnienia budowlane)

Ściany murowane

W przypadku gdy chcemy wydzielić pomieszczenie ścianami murowanymi należy skonsultować się z konstruktorem. Wskaże on czy taka ściana może być postawiona oraz w którym miejscu może się znajdować. W razie potrzeby może zaproponować wykonanie wzmocnienia stropu. Jeżeli strop jest gęsto żebrowy należy pamiętać, że ściana powinna być postawiona prostopadle do belek nośnych ewentualnie w miejscu gdzie jest wykonane wzmocnienie stropu. (uprawnienia budowlane elektryczne) Zanim przystąpimy do stawiania ściany trzeba wykuć w posadzce pas do płyty betonowej i na tym podłożu dopiero murować ścianę. Można ja postawić z bloczków typu wpust wypust gdzie zaprawa daję się tylko w łączeniach poziomych, co znacznie przyśpiesza pracę. Jednak lepszą izolacje akustyczna da zastosowanie innego rozwiązania gdzie zaprawa będzie zarówno w łączeniach poziomych jak i pionowych.

Ściany działowe wewnątrz łazienki

Jeżeli łazienka jest dużym pomieszczeniem można wydzielić w niej dwie strefy stawiając ściankę. W części kąpielowej znajdzie się wanna z prysznicem natomiast w części toaletowej sedes i umywalka. Taka ściana może być zrobiona z pustaków lub ażurowana.
Jeżeli na podłodze znajdują się twarde płytki ceramiczne, można na nich postawić niską ścianę osłonową.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com