fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Własna energia dla domu

W dzisiejszych czasach zaleca się ekologiczne metody pozyskiwania energii. Bardzo istotna jest ochrona środowiska oraz ekologiczne metody ogrzewania domu. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

własna energia dla domu

własna energia dla domu

Działanie ogniw fotowoltaicznych

Bardzo popularną metodą są ogniwa fotowoltaiczne, które przemieniają światło słoneczne w energię elektryczną. Te panele służą do produkcji energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Składają się z kilkunastu lub kilkudziesięciu ogniw których łączna moc maksymalnie wynosi kilkaset watów.

Kolejną propozycją są kolektory hybrydowe. Urządzenia te służą do konwersji fototermicznej oraz fotowoltaicznej. Za ich pomocą dochodzi do zamiany energii promieniowania słonecznego w ciepło oraz energię elektryczną.

W przypadku ogniw fotowoltaicznych tylko około 15% energii słonecznej wykorzystuje się  energię elektryczną. Dobrze jest by wykorzystać również pozostałą część. Co udaje się osiągnąć za pomocą kolektorów hybrydowych. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

A może jednak przydomowa elektrownia wiatrowa?

Przydomowe elektrownie wiatrowe wykorzystują energię kinetyczną pochodzącą z wiatru, energię mechaniczną, która napędza generatory prądu.

Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą stanowić dla wielu domów dodatkowe źródło energii, które w jakimś stopniu są uzależnione od sieci lokalnego dystrybutora energii elektrycznej. Idealnie nadają się do dobrze ocieplonych domów. Obecnie najbardziej opłaca się wybudować przydomową elektrownię wiatrową metodą gospodarczą tzn. we własnym zakresie. Energie tę wykorzystuje się do ogrzewania wody użytkowej w podgrzewaczu elektrycznym, czy też do ogrzewania pomieszczeń.

Wytwarzaną energię elektryczną zatrzymuje się i magazynuje. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się baterie akumulatorów. Najbardziej efektowne rozwiązanie to zastosowanie turbiny produkującej energię przy napięciu 230 /400 V oraz  zasilanie odbiorników bez gromadzenia energii w akumulatorach. (akty zgodnie z wykazem Izby Architektów)

Przydomowa elektrownia wiatrowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ze względu na swoje wymiary wysokość może stanowić przeszkodę lotniczą, dlatego musi być oznakowana zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 25 czerwca 2003 roku w sprawie sposobu zgłaszania oraz oznakowania przeszkód lotniczych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

DARMOWY PORADNIK
Podejdź do egzaminu na Uprawnienia Budowlane

Z poradnikiem otrzymasz wypełniony wzór zbiorczego zestawu praktyk oraz inne dokumenty.

Odkryj wiele ciekawych informacji o promocjach i nie tylko…

Nie zwlekaj, zapisz się do darmowej listy użytkowników i otrzymaj od nas specjalnie przygotowany poradnik.