fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Załącznik numer 2 rozporządzenia dotyczącego samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie określa właściwe kierunki dla konkretnych specjalności uprawnień budowlanych. Z dokumentu dowiemy się między innymi, że niektóre z nich wymagają ukończenia kierunku odpowiedniego, gdzie niektórym wystarczy kierunek pokrewny. (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Właściwe kierunki dla konkretnych specjalności: architektoniczna i konstrukcyjno-budowlana

Aby uzyskać nieograniczone uprawnienia w specjalności architektonicznej, musimy ukończyć architekturę albo architekturę i urbanistykę. Do ograniczonych uprawnień wystarczy nam budownictwo. Specjalność konstrukcyjno-budowlaną w nieograniczonym zakresie da nam budownictwo. W przypadku ubiegania się o ograniczone uprawnienia, możemy wybrać kierunek pokrewny, taki jak inżynieria środowiska, architektura, architektura i urbanistyka, budownictwo hydrotechniczne melioracja albo inżynieria gospodarki wodnej. (uprawnienia budowlane – egzamin)

Właściwe kierunki dla konkretnych specjalności: inżynieryjna drogowa, mostowa i kolejowa

Kończąc studia na budownictwie możemy ubiegać się zarówno o ograniczone, jak i o nieograniczone uprawnienia specjalności inżynieryjnej mostowej lub drogowej. Po budownictwie lub transporcie możemy także ubiegać się o nadanie specjalności inżynieryjnej kolejowej: kolejowe obiekty budowlane. Kierunkami odpowiednimi dla sterowania ruchem kolejowym są transport i elektrotechnika, do pokrewnych zalicza się elektroenergetykę oraz automatykę i robotykę. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Właściwe kierunki dla konkretnych specjalności: hydrotechniczna i wyburzeniowa

Zarówno specjalność hydrotechniczna, jak i wyburzeniowa może zostać nadana gdy kandydat na uprawnienia ukończył kierunek odpowiedni. Gdy nasz wybór padnie na specjalność hydrotechniczną, możemy być absolwentami budownictwa, melioracji lub budownictwa hydrotechnicznego. Możemy też ukończyć inżynierię środowiska, ale wtedy musimy koniecznie nabyć wiedzę i umiejętności dotyczące inżynierii sanitarnej i wodnej bądź inżynierii wodnej. Aby uzyskać uprawnienia w specjalności wyburzeniowej, powinniśmy wybrać kierunek taki jak budownictwo, inżynieria wojskowa czy górnictwo. Możemy także wybrać geologię, w zakresie pozwalającym na zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Tyczą się one eksploracji złóż. (uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com