fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Weryfikacja i kwalifikacja wykształcenia to jedne z kluczowych momentów na naszej drodze do uzyskania uprawnień budowlanych. Wszelkie szczegóły z nimi związane można odnaleźć w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 6 maja 2019r. Jest to rozporządzenie skupiające się na przygotowaniu zawodowym do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Weryfikacja i kwalifikacja wykształcenia – studia wyższe

Weryfikacja i kwalifikacja to zadania należące do Izby Inżynierów. Izba sprawdza, czy nasze wykształcenie pokrywa się z wybraną przez nas specjalnością. Zwraca się tutaj uwagę na kierunek odbytych studiów – czy jest to kierunek odpowiedni czy pokrewny. Sama lista kierunków nie jest tajemnicą – można ją znaleźć w załączniku nr 2 do wspomnianego wyżej rozporządzenia. Komisja bierze pod uwagę dyplom ukończenia studiów, przygląda się także suplementowi do dyplomu lub wypisowi z przebiegu studiów. To właśnie te dokumenty sprawdza się pod kątem pokrywania się zajęć z umiejętnościami potrzebnymi w danej specjalizacji. Co ważne, muszą być one potwierdzone przez kierującego odpowiednią jednostką uczelni. (testy uprawnienia budowlane)

Weryfikacja i kwalifikacja wykształcenia – tytuł mistrza lub technika

O zdobycie uprawnień budowlanych możemy też ubiegać się nie mając dyplomu ukończenia studiów. Wystarczy, że posiadany przez nas zawód znajduje się w wykazie zawodów załącznika nr 3 do powyższego rozporządzenia ministra. Tak samo jak w przypadku studiów, tak i tu następuje weryfikacja i kwalifikacja wykształcenia. Odpowiednia komisja sprawdza, czy nasz tytuł mistrza bądź technika jest rzeczywiście zgodny z tym, co dyktuje prawo. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne)

Rozpatrzenie wniosku

Weryfikacja i kwalifikacja wykształcenia jest pomyślna, gdy nazwa specjalizacji studiów odpowiada zakresowi wiedzy i umiejętności danej specjalności uprawnień. Warto też pamiętać, że gdy zdobyliśmy nasze wykształcenie techniczne za granicą, możemy podlegać indywidualnemu rozpatrzeniu przez izbę. Dzieje się tak w sytuacji, gdy uznane zagraniczne wykształcenie techniczne nosi inną nazwę kierunku niż te podane w rozporządzeniu. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com