fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Przydomowy magazynek

O tym, że wentylacja to szczególna kwestia wie przecież każdy z nas. Tym razem skupimy się na wentylacji w garażu. Nie spędzamy w nim co prawda aż tak wiele czasu, jak w innych pomieszczeniach naszego domu, jednak wymiana powietrza jest w nim konieczna, a nawet wymagana. Dlaczego wentylacja w garażu jest aż tak potrzebna, jak zapewnić wentylację w garażu, jakie są rodzaje wentylacji w garażu, a także co przepisy prawa mówią o wentylacji w garażu? Tego dowiecie się razem z nami.(uprawnienia budowlane kontakt)

Wentylacja w garażu

Dlaczego wentylacja w garażu jest niezbędna?

Wymiana powietrza w garażu jest konieczna i niezbędna – to podkreślają eksperci. Ale uwaga! Nawet jeśli garaż jest poza bryłą naszego domu! W garażu ze względu na charakter pomieszczenia powinniśmy oddychać świeżym, a przy tym czystym powietrzem. Jakie są tego powody?(uprawnienia budowlane 2022)

 • wentylacja garażu jest koniecznością wynikającą z zapisów stosownego rozporządzenia;
 • dzięki stałej wymianie powietrza z garażu znikają zapachy;
 • dzięki sprawnej wentylacji usuwamy z garażu opary szkodliwych substancji.

O obowiązku wentylacji garaży wspomina się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. W rozporządzeniu wyraźnie określono, że inne zasady dotyczące wymiany powietrza dotyczą garaży ogrzewanych, a jeszcze inne nieogrzewanych. To powoduje, że do swojego garażu powinieneś dobrać jak najbardziej odpowiedni rodzaj wentylacji. Przepisy bardzo wyraźnie określają wielkość otworów wentylacyjnych w przypadku zastosowania wentylacji naturalnej. To, czy ma być ich więcej, czy mniej jest w dużej mierze uwarunkowane ilością stanowisk dla samochodów. Dla garażu dwustanowiskowego taka powierzchnia, zgodnie z wytycznymi, nie może być absolutnie mniejsza niż 800 cm². Ważne rozgraniczenia dotyczą garaży ogrzewanych, a także nieogrzewanych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

 1. Garaż nieogrzewany
  W garażu nieogrzewanym może być zastosowana wentylacja naturalna, która odbywa się po prostu przez każdą nieszczelność, a także tzw. “otwory przegród zewnętrznych”. Wymaganie jest takie, że powietrze musi przepływać przez otwory zlokalizowane na przeciwległych ścianach bocznych garażu albo na drzwiach do garażu. (uprawnienia budowlane program)
 2. Garaż ogrzewany
  Inna sytuacja dotyczy garaży, które są w pełni ogrzewane. W takich przypadkach obowiązkowe jest zapewnienie wentylacji grawitacyjnej, która musi mieć wyprowadzony ponad dach określony kanał wentylacyjny. Przepisy jasno potwierdzają, że nie może być on mniejszy niż 3 m. Kanał powinien zapewnić stałą wymianę powietrza na godzinę.
 3. Garaż częściowo zagłębiony w ziemi
  Jeszcze inne warunki są związane z garażem wybudowanym w sposób tradycyjny albo w taki sposób, że częściowo zagłębia się w ziemi. W takich garażach musi działać wentylacja mechaniczna, które będzie sterowana z wykorzystaniem czujnika, który z kolei mierzy stężenie tlenku węgla. Jeżeli nasz samochód na gaz, który parkowany jest w garażu zagłębionym pod poziomem ziemi – wówczas wentylacja mechaniczna powinna być sterowana z wykorzystaniem czujnika, który mierzy stężenie gazu płynnego.

Planowanie wentylacji w garażu

 • w przypadku garażu w bryle domu najlepiej wentylację grawitacyjną zastąpić wentylacją mechaniczną. Sugeruje się, że nawet podczas działania wentylacji grawitacyjnej może zdarzyć się sytuacja, w której do garażu zassane może zostać powietrze razem ze spalinami. Gwarantem skutecznej wymiany powietrza, a także zapewnieniem określonego poziomu wilgoci w garażu jest więc zamontowanie mechanicznej wentylacji.(uprawnienia budowlane)
 • warto zamontować w garażu czujniki stężenia tlenku węgla, aby czuć się w pełni bezpiecznie. W przypadku, gdy zamontowaliśmy wentylację mechaniczną, uruchamia się ona tylko wtedy, gdy poziom wartości granicznej zostanie stosunkowo przekroczony.
 • garaż w bryle domu powinien być oddzielony od części mieszkalnej tzw. “śluzą”, czyli dwiema parami drzwi zamontowanymi w sposób naprzemienny. Będzie to znacznie zapobiegać zasysaniu powietrza z garażu do pomieszczeń mieszkalnych.
 • należy pamiętać, że w przypadku wentylacji naturalnej dla garaży nieogrzewanego oraz jednostanowiskowego trzeba zapewnić otwory nawiewne o powierzchni minimum 0,04 m². A w przypadku garażu dwustanowiskowego należy otwory nawiewne zwiększyć proporcjonalnie. Pamiętaj, że jeden otwór powinien znajdować się przy podłodze, natomiast drugi blisko stropu.
 • jeśli zdecydujesz się na montaż wentylacji grawitacyjnej, powinna ona zapewnić specjalny przewód wywiewny, który będzie wyprowadzony ponad dach garażu. Podaje się, że jego wysokość od kratki do tzw. wylotu powinna być nie mniejsza niż około 3 m. Skutecznie wymienisz powietrze w garażu z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej wraz z wentylatorem wyciągowym. Powinien być on zamontowany w jednym z otworów wentylacyjnych umieszczonych w ścianie. Nawiew powietrza powinien się dokonywać przez otwór umiejscowiony w dolnej części przeciwległej ściany bądź bramy wjazdowej.
Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.