fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Przydomowy magazynek

Jak wiemy, w każdym jednym przypadku wentylacja jest bardzo ważna. Zapewnia nam posiadanie świeżego powietrza, a eliminuje to już zużyte. W przypadku garażu jest podobnie – tutaj też niezbędna jest wentylacja, która będzie wymieniać powietrze. Jak więc sprawić, by nasz garaż był odpowiednio wentylowany? Co można zrobić, by to zapewnić? Tego dowiecie się razem z nami.(uprawnienia budowlane kontakt)

Wentylacja w garażu

Dlaczego wentylacja w garażu jest niezbędna?

Wymiana powietrza w garażu jest zupełnie niezbędna. Teraz jest także naszym obowiązkiem. Dotyczy to także garaży, które znajdują się poza obrębem naszego domu. Jakie są powody konieczności wentylacji w garażu? Poznajmy je.(uprawnienia budowlane 2022)

 • wentylacja garażu jest zobowiązująca, wynika z zapisów stosownego rozporządzenia;
 • dzięki stałej wymianie powietrza z garażu znikają brzydkie i szkodliwe dla zdrowia zapachy;
 • dobra wentylacja pozwoli nam na pozbycie się z garażu oparów szkodliwych substancji.

Przepisy prawa

O obowiązku wentylacji garaży napisane jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. W rozporządzeniu wyraźnie określono, że pozostałe zasady dotyczące wymiany powietrza dotyczą garaży ogrzewanych, lecz także tych, które są ogrzewane. Wyżej wspomniane przepisy wyraźnie regulują ilość otworów koniecznych do zapewnienia prawidłowej wentylacji. Wskazano, że wszystko uzależnione jest w pełni od ilości przechowywanych w garażu samochodach. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu garażu, który ma dwa stanowiska, jego powietrznia nie powinna być mniejsza niż 800 cm². (segregator egzamin ustny uprawnienia)

 1. Garaż nieogrzewany
  Jeśli mowa o garażu nieogrzewanym, rozporządzenie wskazuje, że powinna się ona odbywać całkowicie naturalnie, czyli po prostu poprzez wszelkiego rodzaju szczeliny i otwory, znajdujące się w naszym garażu, a także przez tzw. “otwory przegród zewnętrznych”. Dotyczy to głównie przeciwległych ścian bocznych garażu albo samych garażowych drzwi. (uprawnienia budowlane program)
 2. Garaż ogrzewany
  W przypadku garażu ogrzewanego wymagane rozporządzeniem jest zapewnienie wentylacji grawitacyjnej. Opiera się ona na tym, że ponad garaż należy umieścić stosowny kanał wentylacyjny. Przepisy jasno nam określają, że nie może być on mniejszy niż 3 m.
 3. Garaż częściowo zagłębiony w ziemi
  Zupełnie inne warunki określa rozporządzenie dla garaży, które zbudowane są w sposób tradycyjny bądź takich, które są zagłębione w ziemi. Wówczas należy zapewnić garażowi wentylację mechaniczną. Ta wentylacja będzie sterowana z wykorzystaniem czujnika, który z kolei mierzy stężenie tlenku węgla. Jeśli natomiast jesteśmy w posiadaniu samochodu na gaz to powinniśmy wiedzieć, że należy zamontować wentylację mechaniczną, która będzie sterowana za pomocą czujnika, który będzie bezpośrednio mierzył stężenie gazu płynnego.

Planowanie wentylacji w garażu

 • Jeśli nasz garaż znajduje się w bryle domu, najlepiej jest zapewnić mu wentylację mechaniczną.(uprawnienia budowlane)
 • Zamontowanie odpowiednich czujników mierzących stężenie tlenku węgla bądź gazu płynnego. Uruchamiają się one wówczas, gdy normy zostaną przekroczone.
 • Odgrodzenie garażu „śluzą”.
 • Odpowiednie otwory wywiewne i kanały wentylacyjne.
 • W przypadku chęci zastosowania wentylacji grawitacyjnej, należy zamontować odpowiedni kanał wentylacyjny.
Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.