fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Znaczenie wentylacji basenowej

Główną funkcją wentylacji basenowej jest wytworzenie oraz utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w przypadku obiektu o podwyższonej wilgotności. Dzięki temu możliwe jest zachowanie właściwego poziomu parametrów powietrza takich jak wilgotność względna, temperatura oraz czystość. (akty uprawnienia budowlane)

Prawidłowy montaż systemu wentylacyjnego gwarantuje wieloletnie funkcjonowanie basenu i pozwala uniknąć w tym czasie konieczności kosztownych konserwacji oraz napraw. Przy wykonywaniu kanałów wentylacyjnych korzysta się z odpornych na wilgoć oraz chemię basenową materiałów. Instalacja nawiewna zostaje umieszczona dwustrefowo – w hali basenowej i w pomieszczeniu podbasenia. Wykonanie wentylacji basenowej w prawidłowy sposób zapewnia odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku oraz optymalne dystrybuowanie powietrze po hali basenowej. (segregator uprawnienia budowlane)

Wentylacja basenów krytych

Konsekwencje braku wentylacji

W przypadku braku odpowiedniej wentylacji na basenie krytym panują nieodpowiednie oraz niekorzystne warunki temperaturowo-wilgotnościowe. W bezpośredni sposób może to doprowadzić do odczuwania przez jego użytkowników dyskomfortu. W dłużej perspektywie czasowej wilgoć oraz ewentualne zagrzybienie mogą negatywnie wpływać na konstrukcję budynku – przegrody budowlane niszczeją oraz pojawia się korozja. Takie zmiany z kolei zagrażają bezpieczeństwu korzystania z obiektu. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Odpowiedni dobór systemu wentylacyjnego

System wentylacyjny przeznaczony do zamontowania na basenie krytym musi być dokładnie dostosowany i zaprojektowany odnośnie przestrzeni użytkowej. Temperatura powietrza musi być utrzymywana na wyższym poziomie niż temperatura wody. Odpowiednio dla powietrza powinno to być około 30°C, a w przypadku wody około 28°C. Istotna jest także odpowiednia wilgotność względna powietrza (utrzymywana na poziomie 40-64%) oraz jego prędkość. Groźny jest nie tylko brak wentylacji, ale również jej nieprawidłowy wybór. Skutkami błędów projektowo-wykonawczych w tym względzie mogą być powstające na powierzchni sufitu zacieki, odkształcenia niektórych elementów dachu czy też grzybienie wełny mineralnej. (uprawnienia budowlane elektryczne)

Przegląd dostępnych rozwiązań

Obecnie na rynku można znaleźć szereg nowoczesnych rozwiązań z zakresu instalacji wentylujących. Osuszacze basenowe stanowią jedną z możliwych opcji. Ich zakres działania obejmuje wentylowanie, osuszanie oraz ogrzewanie krytych hal basenu. Mogą być zamontowane w różny sposób (na podłodze pomieszczenia technicznego, na zewnątrz pomieszczenia, pod sufitem hali), co w głównej mierze zależy od wielkości docelowego obiektu. Takie urządzenia odznaczają się dużą wytrzymałością oraz odpornością na korozję. W przypadku basenów o niewielkiej powierzchni (domowych lub hotelowych) w zupełności wystarczy instalacja standardowego osuszacza basenowego. Przy obiektach o większym metrażu stosowane są osuszacze kanałowe – ich układ chłodniczy jest odpowiedzialny za rozprowadzanie powietrza poprzez kanały wentylacyjne. (uprawnienia budowlane testy program)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com