fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Posadzkarz – środowisko pracy

Praca posadzkarza polega na układaniu okładzin powierzchni płaskich. Jest to praca prowadzona w pomieszczeniach zamkniętych, poza siedzibą firmy. Są to głównie budynki przemysłowe, mieszkania oraz inne obiekty kubaturowe. Posadzkarz układa nawierzchnię nie tylko pomieszczeń i powierzchni prostych, ale również tarasów czy schodów.

Praca posadzkarza wiąże się ze zmiennymi warunkami pracy. Dzisiaj może to być posadzka w klimatyzowanym pomieszczeniu, jutro taras w słoneczny dzień. Nie są to jednak nigdy warunki ekstremalne, w których nie dałoby się pracować. Osoba zajmująca się układaniem posadzek narażona jest na hałas, wibracje oraz pył. Dzieje się tak podczas przecinania płytek ceramicznych lub kamiennych.  Posadzkarz używa wielu narządzi elektrycznych. Musi więc dokładnie wiedzieć jak się nimi posługiwać, aby nie doszło do wypadku. Są to głównie szlifierki, młoty udarowe używane podczas skuwania starej nawierzchni, piły czy młotki, piły tarczowe, cykliniarki. Ma kontakt ze środkami drażniącymi, do których zaliczyć można kleje i lakiery. Mogą one spowodować wystąpienie podrażnień i alergii skórnych.

Choroby występujące w tym zawodzie to przede wszystkim choroby skóry, oskrzeli, choroby układu oddechowego czy narządu ruchu. Mogą zdarzyć się również drobne urazy czy skaleczenia.

 

Warunki pracy z ludźmi

Posadzkarz może pracować indywidualnie lub w grupie. Często praca jest indywidualna a posadzkarz ma do pomocy tylko pomocnika, który wykonuje proste prace wspomagające. Pomocnikiem jest zazwyczaj osoba która przyucza się do zawodu. Jej zadaniem jest sprawdzenie nierówności powierzchni, pomoc przy poziomowaniu podłoża, podawanie materiałów i sprzętu. Posadzkarz ma ograniczony kontakt z ludźmi, poza brygadzistą, który przydziela mu zadania.

Jeśli posadzkarz pracuje samodzielnie to musi także pozyskiwać zlecenia. Ma wówczas kontakt z klientami, pośrednikami, podwykonawcami, wykonawcami głównymi. Powinien również umieć wykonać kosztorysy swoich prac, tak by rzetelnie przedstawić cenę swoim klientom.

 

 

Organizacja

Praca w przedsiębiorstwie trwa zwykle od 6 do 9 godzin. Posadzkarz ma z reguły stałe godziny pracy. Wyjątkiem są prace gdzie termin jest krótki, ale o zdarza się to sporadycznie. Wówczas godziny pracy mogą ulec zmianie bądź zwiększeniu.  Zazwyczaj posadzkarz nie pracuje w niedzielę i święta (poza nielicznymi wyjątkami).

W firmie prywatnej właściciel zajmujący się układaniem posadzek pracuje zwykle około 12 godzin. Prace oraz godziny pracy ustala sobie w zasadzie sam. Tutaj ni podlega nikomu i może sam decydować o swoich zadaniach.

Czasami zdarza się że posadzkarz musi podejmować zmianę nocną. Dzieję się tak np. w urzędach, czy szkołach, dla których nie zamknięto pomieszczeń w których prowadzone są prace.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com