fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gdzie pracuje architekt?

Architekt to zawód bardzo prestiżowy i bardzo popularny. Wiele małych dzieci na pytanie kim chciałoby być odpowiada że architektem. Jest to zawód twórczy i wymagający dużej wyobraźni. Architekt pracuje głównie w pracowni projektowej. Nierzadko taka pracownia zorganizowana znajduje się w jednym pokoju miejsca zamieszkania projektanta, gdyż stanowisko takie nie wymaga dużo miejsca. Architekt posiada odpowiedni sprzęt i narządzia do pracy. Przede wszystkim jest to komputer wraz z oprogramowaniem projektowym. Jednak część architektów lub sobie od czasu do czasu poszkicować coś ręcznie. W przypadku wykonywania inwentaryzacji warto również mieć dostęp do dalmierza, metrówki, aparatu fotograficznego. Konieczność wykonania oględzin na placu projektowym wymaga przybywania architekta w wielu miejscach poza biurem.

W zawodzie architekta rzadko spotykamy się z chorobami zawodowymi. Jest to praca zza biurka, więc nie wiąże się z dużym ryzykiem. Uciążliwości jakie się tu obserwuje mogą być związane głównie z problemami ze wzrokiem.

 

Praca samodzielna czy w zespole?

Praca architekta z reguły ogranicza się do jednej osoby. Rzadko formuje się zespoły projektowe złożone z kilku projektantów. Często też można spotkać całe rodziny projektantów i przekazywanie tej cennej wiedzy z pokolenia na pokolenie. Zespół projektowy tworzony jest do bardzo dużych zamierzeń projektowych.

Zawód architekta wymaga częstych kontaktów z ludźmi. Architekt musi umieć przekonać do swoich planów i wizji danego inwestora. Musi w sposób opisowy i obrazowy przekonać, że to co proponuje jest równoznaczne z oczekiwaniami klienta.Ważne są tu umiejętności współpracy. Ponadto architekt musi mieć dobry gust i zmysł estetyki. Potrafi umieć udzielić rad przy wykończeniu i zakupie nawet drobnych rzeczy do wnętrz. Kontakt z architektem jest z reguły telefoniczny lub pisemny (poczta elektroniczna).

Czas i organizacja pracy

Architekt z reguły ma własną działalność. To jest chyba najbardziej optymalna forma dla tego zatrudnienia. W tym przypadku czas pracy jest nielimitowany i uzależniony od zleceń. Jeśli osoba taka pracuje dla kogoś to z reguły jest to ośmiogodzinny system pracy od 8 do 16. Praca architekta może wiązać się z koniecznością wyjazdów poza miejsce zamieszkania. Zlecenia mogą bowiem powodować konieczność wykonywania pomiarów i załatwianie spraw papierkowym w innym miejscu. Z reguły jednak wyjazdy takie można ograniczyć do minimum.

Praca architekta może być również prowadzona w formie internetowej. Wówczas architekt przesyła swoje projekty mailem i pozwala sobie na konsultacje telefoniczne. Architekci są zobowiązani do pełnienia nadzoru autorskiego nad swoimi pracami. To obliguje ich do wyjazdów na teren budowy kiedy ich projekty są już realizowane. Taki wpływ pozwala na ograniczenie błędów wykonawcy w odwzorowaniu ich wizji do minimum.

Praca architekta jest jak już wspomnieliśmy twórcza. Wymaga indywidualnego podejścia do każdego obiektu czy pomieszczenia. Architekt musi przede wszystkim sprawić, aby inwestor dobre czuł się w miejscu, jakie się mu stworzy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com