fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wady i zalety stropów drewnianych

Strop drewniany jest stropem używanym powszechnie w dawnej architekturze, zarówno na wsi jak i w miastach. Obecnie jest wciąż dość często używanym rodzajem stropu, jednak nierzadko wybór pada na stropy chociażby żelbetowe. Istnieje wiele rodzajów stropów drewnianych, są to między innymi strop drewniany belkowy, najczęściej używany przy budowie domów murowanych lub drewnianych tradycyjnych. Często przy wyborze tego rodzaju stropów klient decyduje się pozostawić belki stropowe odsłonięte, w tym przypadku należy wykorzystać drewno lepszej jakości, lite, które w przeciwieństwie do elementów prefabrykowanych posiada walory dekoracyjne.

Program uprawnienia budowlane zawiera w sobie pytania przygotowujące na egzamin na uprawnienia budowlane. Na naszej stronie znajdziesz informacje odnośnie praktyki budowlanej jaką musisz odbyć aby uzyskać uprawnienia. Przygotuj się do swojego egzaminu już dziś.

 

Wybór stropów drewnianych

Wybór stropów drewnianych belkowych w wielu przypadkach dyktuje estetyka, dodaje wnętrzu uroku, ciepła i autentyczności, co jest na pewno jego znaczną zaletą. Istnieje również możliwość zastosowania sufitu podwieszanego i zakrycia konstrukcji, w tym wypadku można zastosować tańsze, niedekoracyjne materiały. Innym rodzajem stropu drewnianego jest strop drewniany żebrowy, często używany w budynkach drewnianych szkieletowych. Żebra takiego stropu wykonuje się z drewna litego, klejonego i materiałów drewnopochodnych. Aby uniknąć zwichrzenia między żebrami montuje się przewiązki, ze skrzyżowanych łat drewnianych. Wadą tego typu stropu jest słaba izolacyjność akustyczna, zaleca się więc stosowanie dodatkowej, podwójnej izolacji. Jeszcze innym przykładem stropu drewnianego jest fuzja dwóch powyższych stropów mianowicie jest to strop drewniany belkowo-żebrowy. Żebra opierają się na belkach tworząc konstrukcję nośną.

Zalety stropów drewnianych

Zaletą tego rodzaju jest paradoksalnie mniejsze zużycie drewna, co obniża koszty materiałów. Wadą, również ekonomiczną jest wyższy koszt robocizny. Stropy drewniane posiadają wiele zalet. Poza wymienionymi powyżej można dodać, że strop drewniany jest lekki, jest łatwy i dość szybki do zbudowania. Łatwo jest go wymienić lub przebudować. Niestety posiada kilka poważnych wad. Strop drewniany przez materiał jakim jest drewno siłą rzeczy nie jest odporny na ogień i wymaga specjalistycznego zabezpieczenia i przygotowania takiego stropu aby zmniejszyć jego palność. Niestety konkurencyjny strop betonowy okazuje się być bardziej wytrzymały od drewnianego. Strop drewniany ma nie najlepsze właściwości akustyczne.

Narażenie na grzyby stropów drewnianych

Opisywany rodzaj stropu jest dość mocno narażony na korozję biologiczną to znaczy na destrukcyjne działanie pleśni, owadów i grzybów. Dość istotną wadą jest fakt, że drewno „pracuje” to zjawisko może powodować rysy i pęknięcia i inne niedoskonałości na sufitach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com