fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fugi silikonowe robi się w miejscach narażonych na odkształcenia oraz na działanie wody i wilgoci. Można je znaleźć w kuchni między blatami a ścianami oraz w łazience w narożnikach z płytek ceramicznych a umywalkami, kabinami prysznicowymi lub wannami. (akty uprawnienia budowlane)
Główną przyczyną pojawiającej się pleśni na silikonowych fugach wokół wanny czy brodzika jest niesprawna wentylacja. Gdy na takich spoinach zaczyna pojawiać się już ciemny nalot to znak, że w naszej łazience brakuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. (segregator uprawnienia budowlane) Taki zapleśniały silikon wygląda bardzo nieestetycznie i będzie szpecił naszą łazienkę. Jeżeli w porę nie zadbamy o czystość fugi, po pewnym czasie trzeba będzie ją wymienić. Dlatego ten artykuł kieruje uwagę na to, by w porę zapobiec konieczności wymiany wszystkich fug. Często profilaktyka wystarczy, by nie narazić nas w przyszłości na koszty, w związku z naprawą. Jeśli nie dopilnowaliśmy tego wcześniej – podpowiemy jak spróbować ją oczyścić.

Usuwanie zapleśniałej fugi w łazience
Usuwanie zapleśniałej fugi w łazience

Jak oczyścić

Najpierw możemy użyć do tego zwykłych środków czyszczących – woda z mydłem lub płynem do naczyń albo płyn do szyb. Gdy to nie pomoże , trzeba się zaopatrzyć w mocniejsze preparaty. (uprawnienia architektoniczne) Obecnie na rynku istnieją specjalnie środki do usuwania pleśni ze spoin silikonowych. Takie preparaty są sprzedawane w butelkach ze spryskiwaczem co ułatwia nanoszenie ich wprost na fugę. Po takiej aplikacji przecieramy fugę ścierką lub gąbką. Jeżeli czyszczenie fugi nie przyniosło pożądanych rezultatów, w takim wypadku jesteśmy zmuszeni by ją wymienić. W poniższym punkcie podpowiemy jak możesz to zrobić samemu bez konieczności wzywania fachowców.

Czym usuwać fugę ?


Najlepszym narzędziem do pozbycia się fugi jest specjalny nożyk do usuwania silikonu. Czasem warto będzie wcześniej zmiękczyć fugę przy użyciu rozpuszczalnika do silikonu w postaci pasty. Po usunięciu fugi, trzeba dokładnie wyczyścić szczelinę i odtłuścić benzyna ekstrakcyjną. Kolejnym krokiem będzie nałożenie nowego silikonu. Tutaj będzie nam potrzebny specjalny pistolet do silikonu. Aby fuga była równa, krawędzie szczeliny oklejamy taśmą malarską. (uprawnienia budowlane 2022) Usuwamy ją zaraz po aplikacji silikonu w spoinę. Warto wygładzić fugę palcem zamoczonym w płynie do naczyń. Żeby zachować czyste i ładne fugi, powinniśmy stosować silikony które zawierają fungicydy i biocydy czyli substancje zabójcze dla pleśni. Można też wykonać fugi z uszczelniaczy polimerowych. Warto zwrócić uwagę na kolor silikonu, tak by nasze nowe fugi nie odróżniały się od pozostałych w pomieszczeniu. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com