fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jeżeli mamy do czynienia z grubymi łukami betonowymi przegubowymi to deskowanie powinno być usuwane w całości jednocześnie. Taki zabieg jest zdecydowanie bezpieczniejszy. Można zastosować tu dwie metody. Pierwsza z nich opiera się na tym, że w kluczu zostawiamy niezabetonowaną strefę, której szerokość umożliwiała wstawienie poziomych prac śrubowych lub hydraulicznych. Te drugie są częściej stosowane. Dzięki tym prasom wywierany jest nacisk na obydwie połowy łuku.[uprawnienia budowlane testy] W momencie, gdy nacisk ma wielkość rozporu dla istniejącego obciążenia łuku to obydwie kluczowe końcówki wykonują ruch w górę i odrywają się od deskowania. Klucz po procesie rozdeskowywania jest zabetonowany, a prasy usuwa się po stwardnieniu betonu.

Usuwanie deskowania łuków
Usuwanie deskowania łuków

Drugi sposób usuwania deskowania łuków

Inny sposób usuwania deskowania łuków polega na tym, że stemple opiera się na poduszkach, które są wypełnianie piaskiem lub cieczą o dużej lepkości. W celu rozdeskowania lub odciążenia deskowania od ciężaru łuku należy sterować zawartością poduszek lub prasami. Robi się to w taki sposób, że wszystkie stemple wykonywały równomierny ruch w dół.[egzamin na uprawnienia budowlane] Występująca szczelina pomiędzy deskowaniem oraz spodem łuku oznacza, że rusztowanie zostało całkowicie odciążone i może być ono w dowolnym momencie rozebrane. Czasami deskowanie i rusztowanie zsychają się tak, że wyżej opisana szczelina wytwarza się samoczynnie. Tak samo oznacza to, że deskowanie jest już odciążone i może zostać usunięte.  

Transport masy betonowej pompami

Transport masy betonowej, czyli mieszanki betonowej może odbywać się za pomocą pomp. Ten rodzaj stosowany jest podczas wznoszenia dużych monolitycznych obiektów betonowych. Tym sposobem masa betonowa może być dostarczana na odległości wynoszące w kierunku poziomym od 300 do 350 metrów lub do 40 metrów w kierunku pionowym.[akty uprawnienia budowlane] Zasięg na jaki transportowana może być masa betonowa za pomocą pompy uzależniony jest od ich wydajności, średnicy rurociągów, oporów wewnętrznych przewodów, rodzaju trasy oraz składu masy betonowej. Dla sprzyjających warunków masa może być transportowana nawet na 700 metrów. W sytuacji, gdy musimy przetransportować masę betonową na większą odległość możemy zastosować zestaw dwóch lub trzech pomp. To w jakim stopniu opłacalne jest stosowanie pomp do transportowania masy betonowej uzależnione jest od warunków budowy, rodzaju konstrukcji oraz wielkości robót.[segregator uprawnienia budowlane] Stosowanie pomp jest szczególnie korzystne w sytuacji, gdy betonowane są masywne fundamentu, płyty o dużych rozmiarach oraz konstrukcje, które wymagają ciągłego układania masy betonowej z minimalną ilością spoin.  

Rozwarstwianie się masy betonowej

Podczas tłoczenia masy betonowej część zaprawy może ulegać przemieszczeniu w kierunku wewnętrznej powierzchni przewodu. Część kruszywa natomiast, które ma większą średnicę przemieszcza się środkiem wzdłuż osi przewodu. Można więc powiedzieć, że dochodzi tu do zjawiska rozwarstwienia masy betonowej.[uprawnienia budowlane] Ważne jest, żeby mieszanka betonowa zachowywała swoją jednorodność podczas tłoczenia. Oznacza to, że nie może ulegać ona wcześniej wspomnianemu zjawisku rozwarstwienia. Uniknięcie tego zjawiska może zostać osiągnięte poprzez dobranie odpowiedniego składu granulometrycznego kruszywa lub poprzez zapewnienie wymaganej ciągłości mieszanki. Konsystencja masy betonowej uzależniona jest od współczynnika W/C, ilości zastosowanego cementu, uziarnienia i rodzaju kruszywa, ilości pyłów, wymiarów maksymalnych ziarno oraz ich kształtu oraz od zastosowanych dodatków uplastyczniających.[uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane]

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com