fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia projektowe- charakterystyka zawodu projektanta

Projektant to osoba, której głównym zadaniem jest realizowanie zleconych projektów. Współpracuje on z innymi projektantami, którzy należą do zespołu osób powołanych do współtworzenia danej inwestycji. Posiada on uprawnienia budowlane oraz wpis na listę samorządu zawodowego. Projektant musi działać odpowiedzialnie i zgodnie z zasadami oraz przepisami wiedzy technicznej. Bardzo istotna jest właściwa organizacja pracy, jej prawidłowa jakoś oraz bezpieczeństwo wszystkich działań. (uprawnienia budowlane)

projektant
charakterystyka zawodu projektanta

Wykształcenie projektanta

Osoba która ubiega się o stanowisko projektanta najczęściej ma wykształcenie kierunkowe zdobyte na studiach architektonicznych. Bardzo istotne są również doświadczenia zawodowe zdobyte podczas praktyk zawodowych. Projektanci otrzymują uprawnienia w wybranej specjalności, to jest np. mostowej, konstrukcyjno-budowlanej, drogowej, architektonicznej, wyburzeniowej, sanitarnej, instalacji elektrycznej lub telekomunikacyjnej. Uprawnienia bez ograniczeń posiadają projektanci, którzy ukończyli studia 2 stopnia i odbyli wymagane przepisami prawa praktyki. W przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie te wszystkie wymagania są nieco mniejsze. (uprawnienia budowlane 2019)

Cechy dobrego projektanta

Oprócz odpowiedniego wykształcenia i odbytych praktyk,  projektant powinien posiadać szczególne cechy. Należą do nich uzdolnienia plastyczne, wyobraźnia przestrzenna, pomysłowość i kreatywność, umiejętność obsługi oprogramowań komputerowych.

Projektanci tworzą projekty budowlane, które muszą być zgodne z przepisami o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu.

Przygotowują informacje potrzebne do opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie. Projektanci prowadzą również dokumentację techniczną. Czuwają nad prawidłowością realizacji projektu architektoniczno-budowlanego.

Projektanci pracują w państwowych oraz prywatnych biurach projektowych, podejmują różne przedsięwzięcia architektoniczne. (nauka do uprawnień budowlanych)

Wybór właściwego projektanta

Projektant przygotowując projekt budowlany musi wykazać się szczególną starannością. Popełnione błędy w planach wiążą się z błędami w wykonawstwie. Bardzo ważny jest wybór solidnego i doświadczonego projektanta, który zapewni nam solidne i skrupulatnie przygotowanie pierwszego etapu planowania inwestycji. Projektant w wyniku wniosku inwestora ma obowiązek pełnienia nadzoru autorskiego. Sytuacja ta powinna być omówiona z inwestorem. (uprawnienia architektoniczne)

Należy dokładnie ustalić zasady współpracy. Pełnienie nadzoru autorskiego powinno być określone odrębną umową, w której będzie zawarta między innymi cena za tą usługę.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com