fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów

W gestii powyższej komisji leży wydawanie wielu decyzji. Istotnie decyduje ona o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej w określonym zakresie i rodzaju. Komisja może również odmówić nadania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej w określonym zakresie i określonym rodzaju. Godnym uwagi jest fakt, że kopia nadania uprawnień musi jak najszybciej zostać przekazana do dwóch instytucji (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Są nimi Okręgowa Izba Architektów oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Inspektor zajmuje się z kolei dokonaniem wpisu do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane.

Uprawnienia Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów

Niezdany egzamin na uprawnienia budowlane – co dalej?

Oczywiście nie zawsze udaje się od razu uzyskać pozytywny wynik z ww. egzaminu. W takiej sytuacji kandydat otrzymuje decyzję odmowną o nadanie uprawnień budowlanych. Jednocześnie Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna informuje kandydata o możliwości powtórnego przystąpienia do egzaminu. Można ponownie podjeść do całego egzaminu lub do konkretnej części w zależności, jaki był wynik końcowy (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Oczywiście konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku oraz uiszczenie opłaty.

Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia

Godnym uwagi jest fakt,  że wszystkie czynność, które wiążą się z wydaną decyzją o nadaniu uprawnień budowlanych wykonuje się natychmiast. Ma to miejsce zaraz  po otrzymaniu przez komisję protokołu z czynności egzaminacyjnych (program z aktami na uprawnienia budowlane). Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego prowadzi Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane . Po otrzymaniu kopii decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej dokonuje wpisu na wspomnianą listę. Oczywiście wpis do rejestru wiąże się z koniecznością uiszczenia za niego opłaty. Cennik podany jest na stronie Okręgowych Izb Architektów.

Postępowanie o nadanie uprawnień budowlanych – czas trwania

Jeżeli chodzi o terminy w sprawie prowadzenia postępowania o nadanie uprawnień, to nie są one określone. Oznacza to zatem, że procedury mogą trwać nawet kilka miesięcy. Godnym uwagi jest fakt,  że osoba, która otrzymała decyzję odmowną może się od niej odwołać. Odwołanie wnosi się do Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej nie później niż 14 dni od momentu doręczenia decyzji. Z kolei ci, którym udało się uzyskać uprawnienia mogą świętować swój sukces (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). Kiedy uprawomocni się decyzja o nadaniu uprawnień organizuje się uroczyste wręczenie dokumentów. Odbywa się to podczas  otwartego spotkania członków osób, które należąc do Okręgowej Izby Architektów oraz zaproszonych gości.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com