fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia dla specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych

Na początku warto zapoznać się z tym, do czego można zdobyć uprawnienia budowlane w ww. specjalności (egzamin na uprawnienia budowlane). Otóż mamy możliwość uzyskania ich do projektowania i/lub kierowania robotami budowlanymi. Godnym uwagi jest fakt, że znacznie mniejsze wymagania dotyczą specjalności kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie.

Uprawnienia dla specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych

Kto może ubiegać się o uprawnienia w specjalności kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie?

Oczywiście o powyższe uprawnienia mogą starać się osoby spełniające pewne kryteria (program z aktami na uprawnienia budowlane). Ważnym aspektem jest w tym przypadku to, iż nie jest to specjalność zarezerwowana wyłącznie dla osób z wyższym wykształceniem. O uprawnienia mogą starać się absolwenci studiów I stopnia na kierunku budownictwo lub transport, którzy odbyli półtoraroczne praktyki na budowie. Jednakże o uprawnienia mogą starać się również osoby z wykształceniem średnim (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Wymagane jest posiadanie tytułu zawodowego mistrza lub technika. Dopuszcza się także dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technika dróg i mostów kolejowych lub technika budownictwa. Wymagany czas praktyki na budowie wynosi tutaj 4 lata.

Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie

Dla uzyskania uprawnień do projektowania dla tej specjalności należy ukończyć studia I stopnia na kierunku budownictwo lub transport. Oczywiście konieczne jest również zrealizowanie rocznych praktyk przy projektach oraz na budowie (program uprawnienia budowlane). Podobne wymagania są w przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie łącznie do projektowania i kierowania robotami budowlanymi. Tutaj z kolei praktyka na budowie wynosi półtora roku.

Te uprawnienia dają największe możliwości!

Istotnie uprawnienia w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń dają w tym zawodzie największe możliwości. Oczywiście, aby je zdobyć należy spełniać określone wymagania (uprawnienia budowlane – egzamin). Otóż są one dostępne tylko dla absolwentów studiów II stopnia na kierunku budownictwo lub transport. Obligatoryjne jest również odbycie półtorarocznej praktyki na budowie oraz rocznej przy sporządzaniu projektów.

Warto zwrócić również uwagę na wymagania w przypadku projektowania bez ograniczeń. Tutaj wystarczy roczna praktyka na budowie. Z kolei uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń mogą uzyskać absolwenci studiów II stopnia na kierunku budownictwo lub transport. Istotnie konieczne jest także przepracowanie półtora roku na budowie (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). O wspomniane uprawnienia mogą też ubiegać się absolwenci studiów II stopnia na kierunku budownictwo, którzy odbyli trzyletnią praktykę na budowie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com