Uprawnienia budowlane – zakres

Co powinno się wiedzieć w momencie zdobywania uprawnień budowlanych?

Uprawnienia budowlane to bardzo przydatna rzecz w branży budowlanej. Dają one możliwość nie tylko kierowania budową i pełnienia samodzielnych funkcji technicznych, ale także wykonywania pasjonujących projektów różnych obiektów budowlanych. ( program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia )

Każda osoba, której marzeniem jest nabycie uprawnień budowlanych, powinna jeszcze w czasie kształcenia się podjąć decyzję o specjalizacji uprawnień, w jakich chciałaby podjąć wykształcenie.

Jeżeli natomiast poważnie myśli się o karierze w branży projektowej, warto wtedy rozważyć nabycie uprawnień architektonicznych. Można je nabyć zarówno w zakresie pełnym, jak i w zakresie ograniczonym.

Uprawnienia architektoniczne w zakresie ograniczonym – możliwości

Uprawnienia architektoniczne w zakresie ograniczonym dają dość duże możliwości projektowania obiektów budowlanych. Możliwe jest także prowadzenie budowy. Istnieją jednak pewne normy, których absolutnie nie wolno przekroczyć w przypadku uprawnień architektonicznych niepełnych. Jednym z najważniejszych kryteriów jest te mówiące o kubaturze budynku. Nie może ona przekroczyć 1000m3. ( materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych )

Kolejnym jest wysokość budynku. Wznoszony obiekt nie może być wyższy niż 12 metrów ponad poziom terenu. Ważna jest także ilość kondygnacji. Osoba, która posiada uprawnienia architektoniczne w stopniu ograniczonym, ma prawo projektować i kierować robotami budowlanymi budynków o maksymalnej liczbie trzech kondygnacji.

Uprawnienia architektoniczne w stopniu ograniczonym – strona techniczna budynków

Architektoniczne uprawnienia budowlane w stopniu ograniczonym mają także określone wytyczne, jeśli chodzi o stronę techniczną czy też używane podczas budowy materiały budowlane. Należy pamiętać, że rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie ma prawa przekroczyć 6 metrów, natomiast wysięg wsporników – 2 metrów. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Osoba ubiegająca się o uprawnienia architektoniczne w stopniu ograniczonym musi pamiętać także o tym, że nie może ona sprawować opieki nad projektem i budową budynków, których plan wymaga uwzględnienia wpływów szeroko rozumianej eksploatacji górniczej. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.