fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Na początku przypomnijmy, że uprawnienia budowlane mogą być wydawane bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie (testy uprawnienia budowlane). Istotnie uprawnienia w specjalności architektonicznej bez ograniczeń umożliwiają projektowanie i/lub kierowanie robotami budowlanymi w zakresie architektury.

Ważnym aspektem są różnice występujące między ww. uprawnieniami w specjalności architektonicznej a konstrukcyjno-budowlanej (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Otóż uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w zakresie ograniczonym pozwalają na projektowanie i/lub kierowanie robotami budowlanymi w zakresie architektury obiektów, które nie przekraczają 1000 m3. Co więcej dotyczą obiektów powstających na terenie zabudowy zagrodowej lub w zabudowie zagrodowej.

Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej

Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń

W tej części przyjrzymy się możliwością, jakie dają uprawnienia w ww. specjalności (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Otóż zakres uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do projektowania i/lub kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń obejmuje projektowanie konstrukcji obiektu i/lub kierowanie robotami budowlanymi w zakresie konstrukcji oraz architektury obiektów budowlanych. Godnym uwagi jest fakt, że uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej zapewniają wiele możliwości w przeciwieństwie do pozostałych uprawnień.

Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie

Oczywiście zakres posiadanych uprawnień – bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie generują możliwość działania w określonych zakresach. W przypadku uprawnień budowlanych w ww. specjalności do projektowania i/lub kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie obejmują one projektowanie konstrukcji obiektów budowlanych i/lub kierowanie robotami budowlanymi w zakresie konstrukcji obiektów, których kubatura nie przekracza 1000m3 .

Jakie warunki muszą spełniać obiekty budowlane?

Istotnie należy zwrócić również uwagę na inne warunki, które muszą spełniać powyższe obiekty. Jest nim na przykład wysokość. Nie może ona przekraczać 12 m nad poziomem terenu, a liczba kondygnacji naziemnych nie może być większa niż 3. Z kolei wysokość tych kondygnacji nie może przekraczać 4,8 m. Drugim warunkiem jest posadowienie. Istotnie może być ono głębsze niż 3 m poniżej poziomu terenu i musi być umiejscowione na stabilnym nośnym gruncie. Kolejny warunek to rozpiętość elementów konstrukcyjnych (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Otóż, nie może ona przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m. Poza tym obiekt nie może zawierać elementów, które są wstępnie sprężane na budowie. Jak również obiekt nie może wymagać uwzględnienia wpływu eksploatacji górniczej (programy do uprawnień budowlanych).

Reasumując, posiadanie uprawnień w ww. specjalności w ograniczonym zakresie powoduje, iż należy przestrzegać wielu warunków. Z pewnością fakt ten jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie, dlaczego większość osób wybiera uprawnienia konstrukcyjno-budowlane bez ograniczeń.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com