fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane w Polsce

Wydawaniem uprawnień budowlanych zajmuje się odpowiednia dla miejsca zamieszkania kandydata okręgowa komisja kwalifikacyjna. Uprawnienia są certyfikatami, które wydaje się w formie decyzji. Ważnym aspektem jest to, iż posiadanie ich uprawnia do wykonywania działalności w zakresie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Istotnie funkcje te polegają na projektowaniu oraz kierowaniu robotami budowlanymi. W naszym kraju do wydawania uprawnień są upoważnione są komisje kwalifikacyjne wyodrębniane z Samorządów Zawodowych Inżynierów Budownictwa. Certyfikat wydaje się w postaci decyzji administracyjnej (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Samorząd został przewidziany w Prawie budowlanym i powołano go w ustawie dotyczącej samorządów architektów i inżynierów budownictwa.

Uprawnienia budowlane w Polsce

Regulacje prawne w Prawie budowlanym

Istotnie historia uprawnień budowlanych w Polsce sięga roku 1928 (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Wówczas wydano rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące prawa budowlanego i zabudowań osiedli. Natomiast dziś podstawowe regulacje prawne dotyczące uprawnień budowlanych są określone w ustawie Prawo budowlane. Kwestie dotyczące uprawnień oraz podstawy do wydawania rozporządzeń wykonawczych reguluje właśnie Prawo budowlane. Ważnym aspektem są rozporządzenia wykonawcze, które dotyczą trybu nadawania uprawnień, specjalności oraz wymagań (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Z kolei w rozdziale 2 Prawa budowlanego znajdziemy regulacje dotyczące pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Organ samorządu budowlanego

W świetle przepisów ww. organ może wydawać uprawnienia budowlane. Dokonuje tego w oparciu o określony tryb kodeksu postępowania administracyjnego (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Oczywiście uprawnienia można nadawać wyłącznie osobom, które spełniają określone warunki. W powyższej ustawie oraz w przepisach szczególnych, np. w rozporządzeniu ministra właściwego ds. architektury i budownictwa zostały opisane uprawnienia. To od specjalności oraz zakresu uprawnień, które wybrał kandydat uzależnia się wymogi. Niemniej jednak konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego lub średniego w specjalności odpowiedniej lub pokrewnej. Poza tym należy odbyć praktykę przy sporządzaniu projektów lub na budowie przez wymagany czas. Jak również złożyć egzamin państwowy.

Historia polskich uprawnień budowlanych w pigułce

Każdy ceniący się pracownik branży budowlanej prędzej czy później podejmuje się próby zdobycia uprawnień budowlanych. W Polsce dzieje się to na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 16 lutego 1928 roku. Rozporządzenie te tyczy się prawa budowlanego i zabudowaniu osiedli. (program egzamin uprawnienia 2020)

Choć dzisiaj wszelkie zagadnienia z bogatego obszaru prac budowlanych regulowane są ustawą Prawo budowlane, warto zapoznać się z rozporządzeniem, które zapoczątkowało przyznawanie uprawnień budowlanych.

Uprawnienia budowlane krok po kroku

Aby w ogóle móc myśleć o próbie podejścia do egzaminu na uprawnienia budowlane, należy zmierzyć się z szeregiem innych formalności. Podstawą jest oczywiście odpowiednie wykształcenie wyższe lub kierunkowe. Musi być ono jednak ściśle powiązane ze specjalnością, którą wybrał kandydat.

Kiedy proces edukacji zakończy się pomyślnie, można przystąpić do zdobycia odpowiedniej praktyki zawodowej. W zależności od wybranej specjalności, może się ona odbywać w biurze projektowym lub na placu budowy. Inną możliwością jest odbycie praktyk i w biurze projektowym, i na placu budowy. ( program przygotowujący do uprawnień budowlanych )

Ostatnim etapem w drodze do uprawnień budowlanych jest oczywiście egzamin. Składa się on z dwóch części: pierwszą z nich jest część pisemna, drugą zaś ustna. To właśnie egzamin na uprawnienia budowlane zweryfikuje wiedzę zdobytą przez kandydata w czasie pobierania przez niego wykształcenia. Sprawdzi także doświadczenie z praktyk zawodowych. ( egzamin na uprawnienia budowlane )

Komu nadaje się uprawnienia budowlane

Ważną kwestią uprawnień budowlanych jest fakt, że mogą zostać one nadane jedynie osobom fizycznym. To również osoba, która się o nie ubiega, poniesie wszelkie koszty, jakie wiążą się z całym procesem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do procesu nadawania uprawnień budowlanych, warto pochylić się nad rozporządzeniem dotyczącym przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Uprawnienia budowlane są w Polsce niezbędne do wykonywania wielu zawodów związanych z budownictwem. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

 Zdobycie uprawnień budowlanych wiąże się ze zdaniem egzaminów państwowych, najpierw przechodzi się jednak całe postępowanie kwalifikacyjne, istotne jest również odbycie odpowiedniej praktyki zawodowej w danym czasie pracy. W trakcie postępowania kwalifikacyjnego komisja P.I.B. szczegółowo sprawdza kandydata, czy spełnia on wymogi formalne, w ten sposób następnie dopuszcza go do egzaminu. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Podczas postępowania kwalifikacyjnego brane jest pod uwagę wykształcenie kandydata, odpowiednio udokumentowane, a także odbywanie praktyki zawodowej.

Dla uprawnień do kierowania robotami budowlanymi konieczna jest praktyka na budowie, w przypadku uprawnień do projektowania właściwa jest praktyka odbywająca się w biurze projektowym. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Aby uzyskać uprawnienia budowlane trzeba zdać egzamin, który składa się z części pisemnej i ustnej. Egzamin pisemny jest określony w formie testu zamkniętego z odpowiedziami A, B, C, jedna tylko odpowiedź jest prawidłowa. W przypadku egzaminu ustnego, podchodzi się do niego tylko i wyłącznie po zdaniu egzaminu pisemnego. Zdaje się go przed odpowiednią komisją. tutaj kandydat musi posiadać wiedzę z zakresu przepisów budowlanych, a także wiedzę praktyczną.

Bardzo istotna jest rzetelne odbycie praktyki zawodowej, którą sprawdza komisja poprzez zadawanie pytań dotyczących właśnie etapu praktyki. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Uprawnienia budowlane można podzielić na kilka grup i specjalności. Pierwszy podstawowy podział uprawnień dzieli się na uprawnienia z ograniczeniami i bez ograniczeń. Przystąpienie do egzaminu  wiąże się także z kosztami od 800 do 1100 zł.

 Jaka jest zdawalność na uprawnienia budowlane?

Jesienią 2018 roku uprawnienia budowlane uzyskało 2581 osób. Zakwalifikowanych kandydatów do egzaminu testowego dopuszczono 3846 kandydatów, z czego 968 zdawało go w trybie poprawkowym.

W tym przypadku zdawalność na egzaminie pisemny wynosiła 79%. Pozytywny wynik uzyskało 74%. W jesiennej sesji egzaminacyjnej uprawnienia uzyskało 2581 kandydatów. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com