Uprawnienia budowlane – po pierwsze wykształcenie

Uprawnienia budowlane – po pierwsze wykształcenie

Istotnie, jeżeli ktoś ma zamiar ubiegać się o uzyskanie uprawnień budowlanych przede wszystkim musi posiadać odpowiednie wykształcenie. W związku z tym konieczne jest ukończenie studiów na kierunku odpowiednim lub pokrewnym dla danej specjalności (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). I tak absolwent studiów wyższych, który posiada dyplom architekta może ubiegać się o uprawnienia w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Poza tym ma prawo starać się o uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w zakresie ograniczonym.

Uprawnienia budowlane – po pierwsze wykształcenie

Tytuł magistra inżyniera budownictwa

Wcześniej przedstawiliśmy możliwości dla absolwentów architektury (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). W tej części przyjrzymy się natomiast możliwością, jakie daje posiadanie tytułu magistra inżyniera budownictwa. Otóż taka osoba może ubiegać o uzyskanie uprawnień bez ograniczeń w specjalność konstrukcyjno-budowlanej, mostowej, hydrotechnicznej lub drogowej. Co więcej jest uprawniona do uzyskania uprawnień w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej. Ważnym aspektem jest to, że uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń obejmują też zakres specjalności architektonicznej. Dzięki temu tę specjalność uznaje się za najbardziej uniwersalną.

Projektant z uprawnieniami w specjalności architektonicznej – zakres obowiązków

Z pewnością warto zapoznać się z zakresem obowiązków, którymi zajmuje się projektant. Otóż w czasie projektowania budynku zajmuje się formą. Co to oznacza? Oczywiście dotyczy to elementów wykończeniowych oraz wyglądu budynku. Poza tym wiąże się z samą funkcją obiektu (programy do uprawnień budowlanych). Funkcja obiektu polega na jego powiązaniu z otoczeniem oraz metodach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Jak również na funkcjonalnym rozwiązaniu pomieszczeń, czyli lokalizacji, przestrzeni czy warunkami użytkowymi. Godnym uwagi jest fakt, że projektanci posiadający uprawnienia budowlane w specjalnościach instalacyjnych także zajmują się wspomnianą wcześniej formą. Jednak mogą tego dokonywać wyłącznie w zakresie związanym z daną instalacją.

Projektant z uprawnieniami w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – zakres obowiązków

W przypadku projektanta z ww. uprawnieniami zakres jego obowiązków jest szeroki (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Istotnie, zajmuje się on kwestiami związanymi z rodzajem i układem konstrukcji oraz rodzajem stosowanych materiałów i metodami ich powiązania. Poza tym pracuje nad przekrojem poszczególnych elementów, rozwiązaniami konstrukcyjno-materiałowymi przegród budowlanych, warunkami i sposobem posadowienia. Ważnym aspektem jest to, że w jego gestii leży również obliczanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.