fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane a praktyka zawodowa

Już niejednokrotnie wspominaliśmy, iż odbycie praktyki zawodowej jest konieczne, aby móc starać się o uzyskanie uprawnień budowlanych. Istotnie posiadanie uprawnień pozwala na sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Aby odbyć praktykę wymaga się od kandydata posiadanie dyplomu ukończenia uczelni wyższej lub tytułu zawodowego mistrza. Oczywiście praktykę mogą rozpocząć również osoby z tytułem technika (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Jak również posiadacze dyplomu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji w danym zawodzie na poziomie technika.

Uprawnienia budowlane a praktyka zawodowa

Kiedy praktyka zawodowa jest uznana za zaliczoną?

Godnym uwagi jest fakt, że praktykę musi potwierdzić osoba posiadająca uprawnienia budowlane. Konieczne jest także to, aby była wpisana na listę członków izby. Z pewnością trzeba pamiętać o tym, by zakres praktyki zawodowej odpowiadał zakresowi specjalności, o którą stara się kandydat. Praktykant jest zobowiązany do bezpośredniego uczestniczenia w pracach nad projektem lub pełnieniu funkcji technicznych na budowie. Tutaj prace nadzoruje osoba posiadająca uprawnienia budowlane (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Z kolei podczas praktyki zagranicznej wymaga się aby opiekunem była osoba posiadająca uprawnienia obowiązujące w danym kraju.

Czynności zaliczające się do praktyki zawodowej

Ważnym aspektem jest to, że do praktyki zawodowej można zaliczyć wiele czynności. Są nimi prace, które wykonuje się w organach administracji rządowej oraz u zarządcy infrastruktury kolejowej. Jak również prace pełnione w jednostkach samorządu terytorialnego, które realizują zadania związane z zarządzaniem drogi publicznej. Do takich czynności zalicza się również prace wykonywane u podmiotu technicznego odpowiadającego za utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego infrastruktury kolejowej. Taki podmiot musi działać na polecenie zarządcy infrastruktury kolejowej (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Oczywiście konieczne jest, aby powyższe prace polegały na wykonywaniu czynności na terenie budowy oraz obejmowały fachową ocenę zjawisk. Mogą również dotyczyć samodzielnego rozwiązywania zagadnień techniczno-organizacyjnych oraz architektonicznych.

Oświadczenie – dokument potwierdzający praktykę

Bezsprzecznie powyższe oświadczenie jest konieczne, aby móc ubiegać się o uprawnienia budowlane. Jego treść znajdziemy w załączniku nr 1 do Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Oczywiście praktykę można też potwierdzić zaświadczeniem (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Zawiera ono informację, że praktyka odbywała się przy budowie lub projektowaniu obiektów znajdujących się na terenach zamkniętych lub terenach jednostek organizacyjnych podlegających Ministrowi Obrony Narodowej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Z pewnością osoby, które chcą uzyskać uprawnienia budowlane muszą liczyć się z tym, że jest to długi oraz wymagający proces. Aby je otrzymać konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia i odbycie praktyki zawodowej. Istotnie, czas trwania praktyki uzależniony jest od kilku czynników (akty zgodnie z wykazem Izby Architektów). Przede wszystkim bierze się pod uwagę posiadane przez kandydata wykształcenie. Drugim czynnikiem jest to o jakie uprawnienia budowlane ubiega się dana osoba. Pamiętajmy jednak, że praktyka zawodowa jest kluczowa do przyszłego wykonywania zawodu w branży budowlanej.

Uprawnienia budowlane a praktyka zawodowa

Praktyka zawodowa, jako klucz do sukcesu

Istotnie, praktyka zawodowa przygotowuje kandydata na uprawnienia budowlane do egzaminu państwowego. Można powiedzieć, iż jest on zwieńczeniem wieloletniej pracy – zdobycia wykształcenia oraz zrealizowania praktyki zawodowej. Dlatego też tak ważne jest, aby traktować ją z należytą powagą (egzamin na uprawnienia budowlane). To, ile nauczymy się podczas jej trwania nie tylko właściwie przygotuje nas do zdania egzaminu, ale sprawi, że w przyszłości będziemy mogli rozwijać swoje umiejętności.

Na czym polega praktyka zawodowa?

Oczywiście, ww. praktyka opiera się na wykonywaniu określonych czynności w danym czasie. Aby została zaliczona kandydat musi uczestniczyć w pracach projektowych lub pełnić funkcje techniczne na budowie. Tutaj rodzaj wykonywanych czynności zależy od tego, gdzie realizuje się praktykę (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Poza tym trzeba pamiętać, że wykonywane przez praktykanta prace musi nadzorować odpowiednia osoba. Istotnie, jest nią osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane bez ograniczeń, która jest członkiem samorządu zawodowego. Odpowiednie uprawnienia opiekuna to takie, o które stara się sam kandydat.

Prace wykonywane podczas praktyki zawodowej

Ważnym aspektem jest to, że podczas odbywania praktyki zawodowej należy wykonywać konkretne prace. Nie można ograniczać się jedynie do wspomnianych wcześniej funkcji technicznych. I tak wymaga się, aby kandydat brał udział w czynnościach inspekcyjno-kontrolnych, które są wykonywane w ramach pracy w organach nadzoru budowlanego. Jak również uczestniczył w pracach wykonywanych w organach administracji rządowej lub jednostek samorządu terytorialnego. Takie jednostki realizują zdania zarządcy drogi publicznej (program na uprawnienia budowlane). Powyższe prace muszą dotyczyć samodzielnego rozwiązywania zagadnień architektonicznych lub techniczno-organizacyjnych. Mogą być również związane z dokonywaniem fachowej oceny zjawisk.

Najważniejszą kwestią, która pozwala na zdobycie uprawnieni budowlanych, jest odbycie odpowiednich praktyk zawodowych. Fakt odbycia takowych jest o tyle istotny, że pozwala na otrzymanie przez praktykanta odpowiedniej, szczegółowej wiedzy. Praktyka daje też przede wszystkim możliwość nabycia cennego doświadczenia i wprawy w wykonywaniu poszczególnych etapów pracy. Są to absolutnie niezbędne umiejętności każdej z osób, które chciałyby posiadać uprawnienia budowlane. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Uprawnienia budowlane, a praktyka zawodowa
Uprawnienia budowlane, a praktyka zawodowa

Miejsce odbycia praktyki

Miejsce, w jakim odbywają się praktyki, jest tak naprawdę zależne od potrzeb danego kandydata. Przede wszystkim musi ono być kompatybilne z zakresem obowiązków, z jakimi przyjdzie się w przyszłości zmierzyć praktykantowi w wybranej specjalizacji. Praktyki więc mogą odbywać się zarówno w biurze projektowym, jak i na placu budowy. Przez cały okres trwania praktyk uczestnik aktywnie uczestniczy w każdym z elementów postępu pracy i powierzonych ekipie realizującej zadaniach. ( program na uprawnienia budowlane)

Praktyka to aktywne uczestnictwo

Niezwykle istotnym aspektem odbycia praktyk jest nie tylko aktywne uczestnictwo w wyżej wymienionych etapach zdobywania umiejętności, ale także przyjrzenie się przyszłym obowiązkom z drugiej strony – ze strony instytucji kontrolujących. Czynności inspekcyjne, jakie realizowane są przez organy administracji rządowej, zapewnią bowiem praktykantowi pogląd na przestrzeganie odpowiednich norm i zagadnień z prawa budowlanego.

Praktyka na terenie budowy

Wszystko powyższe nie zmienia jednak faktu, iż, aby uzyskać uprawnienia budowlane, gro czasu należy poświęcić odbyciu praktyk na terenie budowy. Zawiłość zagadnień architektonicznych, a także nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie procesu powstawania, są na tyle obszerne, że nigdzie indziej praktykant nie posiądzie tak obszernej i wysoce praktycznej wiedzy, jak właśnie na terenie budowy. ( program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Praktyka na terenie budowy zapewni obycie osoby ubiegającej się o uprawnienia budowlane niezbędnych umiejętności. Należą do nich prawidłowe wykonanie pomiarów, kosztorysów, projektów, inwentaryzacji czy rozliczeń budowy. Zdobywanie umiejętności budowlanych w tym miejscu nauczy przyszłego inżyniera myślenia nieszablonowego i otworzy go na tworzenie niekonwencjonalnych koncepcji pracy.

Czas, w jakim trwają praktyki, liczony jest w tygodniach i w przypadku praktyk odbywanych w celu nabycia uprawnień budowlanych 52 tygodnie równoznaczne są z roczną praktyką. Za jeden pełny tydzień przyjmuje się 5 dni. Należy jednak nadmienić, że nie musi być to jeden tydzień roboczy odbyty ciągiem – od poniedziałku do piątku. ( testy 2020 uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com