fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Technologia budowy domu o drewnianym szkielecie

Technologia budowy domu o drewnianym szkielecie, szczególną popularność zyskała w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, ze względu na szybkość, prostotę i stosunkowo niską cenę wykonania. Wykonuje się w zasadzie w każdej porze roku, ze względu na niewielką ilość robót mokrych. Technologia ta z czasem zdobywa coraz większą popularność. Istnieje możliwość zbudowania domu energooszczędnego tą technologią, przy zachowaniu dokładnej i szczelnej izolacji.

Do egzaminu na uprawnienia budowlane mogą przystąpić wyłączanie osoby, które wykażą się posiadaniem odpowiedniego wykształcenia oraz praktyką budowlaną. Więcej na temat znajdziesz na naszym blogu.

Budowanie domu o drewnianym szkielecie

Głównym budulcem domu szkieletowego jest oczywiście drewno, podstawowym elementem konstrukcyjnym są belki najczęściej o wymiarach 14×14 cm. Bardzo istotną kwestią przy budowie takiego domu jest wybór drewna, które powinno być uprzednio specjalnie wyselekcjonowane i przygotowane. Drewno powinno być wysokiej klasy, bardzo dobrze sprawdza się drewno sosnowe, nie może posiadać chorych sęków, ani pęknięć i innych niedoskonałości. Powinno zostać poddane suszeniu komorowemu i struganiu czterostronnemu, suszenie drewna powinno się odbywać w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza w celu usunięcia zarodników grzybów i larw owadów. Struganie drewna zabezpiecza przed ogniem i larwami.

Konstrukcja domów o drewnianym szkielecie

Konstrukcja ścian takiego budynku składa się z wielu słupów opierających się na desce poziomej czyli podwalinie. Odstępy między słupami to zazwyczaj między 40 a 60 cm. Przestrzeń między słupami wypełnia się izolacją, chroniącą przed wilgocią, zimnem czy hałasem. Najpowszechniej stosuje się wełnę mineralną, zdarza się także używać pianki poliuretanowej. Od zewnątrz umieszcza się folię wiatrochronną a od środka paroizolacyjną. Poszycie ścian zazwyczaj stanowią płyty gipsowo-kartonowe, lub płyty wiórowe czy OSB. Płyty g-k sprawdzają się dobrze ze względu na to, że stanowią barierę ogniową, w przeciwieństwie do materiałów drewnopochodnych.

Zabezpieczenie drewna

Drewno musi zostać zabezpieczone przed wilgocią, która ma dla drewna charakter niszczący. Strop najczęściej stanowi konstrukcja belkowa drewniana. Funkcję wieńca stanowią belki oczepów, czyli belki łączące słupy. Przestrzeń między belkami wypełnia się izolacją termiczną i akustyczną. Podkład pod posadzkę najczęściej stanowią płyty wiórowe czy OSB. Instalacje można poprowadzić wewnątrz ścian ze względu na to, że ich wnętrze jest łatwo dostępne. Instalacja elektryczna starannie zabezpieczona się przed działaniem ognia. W takim budynku szczególnie warto zadbać o staranne wykonanie izolacji akustycznej, gdyż dom jest głośny bez wykonania takiej izolacji. Wykończenie takiego domu wykonuje się w sposób dowolny, np. podobnie do domu murowanego. Często stosuje się deski wykończeniowe, sidingi, tynk zbrojony siatką, klinkier i wiele innych elementów wykończeniowych, według uznania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com