fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Systemy inteligentnego domu

Inteligentny dom to opcja bardzo kusząca i modna, opiera się przede wszystkim na działaniu różnych czujników, które sterowane są pomocą centrali. Najczęściej centralną nazywany jest komputer, może to być urządzenie przypominające typowy router lub dekoder. To on centralnie steruje elementami wchodzące w skład sieci sterowania. W skład systemu wchodzą czujniki, przekaźniki, urządzenia sterujące oraz regulatory. Czujniki mają za zadanie przesłanie poleceń z centrali sterującej do różnych domowych urządzeń.

Systemy inteligentnego domu
Systemy inteligentnego domu

Przekaźniki to moduły sterujące, które przesyłają polecenia z centrali do różnych urządzeń domowych np. skrzydeł okien, rolet i bram. Również mają wpływ na włączanie kominka gazowego, nagłośnienie klimatyzacji, włączanie i wyłączanie świateł.

Regulatory natomiast odpowiadając na obniżenie lub podwyższenie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, a także za natężenie na przykład barwy światła. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Urządzenia sterujące są pod stałą współpracą z centralą, podzespołami inteligentnego domu. Sterujemy nimi za pomocą zwykłych ściennych przełączników bądź też paneli dotykowych, które są zawieszone na ścianie, możemy obsługiwać również za pomocą urządzeń mobilnych, laptopów, komputerów stacjonarnych, smartfonów, czy tabletów. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Kolejną grupą urządzeń, które poprawiają bezpieczeństwo domowników i możemy je również kontrolować są kamery, syreny alarmowe, kontrolery dostępu.

Systemy działające w domu pozwalają osiągnąć maksimum wygody, możemy otwierać, zamykać okna, stosować rolety, kontrolować cały dom. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Wyróżniamy różne systemy alarmowe. Można zdecydować się na alarmy przewodowe. Systemy przewodowe są zazwyczaj montowane tam, gdzie dopiero budynek powstaje, gdzie rozpoczynają się prace budowlane. Dzieje się tak, ponieważ wtedy łatwo ukryć wszelkie przewody. Systemy bezprzewodowe zazwyczaj znajdują zastosowanie w domach już wykończonych, czy gotowych mieszkaniach, wtedy nie warto już kuć ścian ani montować okablowania. Systemy te są tańsze niż systemy bezprzewodowe. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com