fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Najbardziej popularnymi elementami dachowymi są świetliki trójkątne (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Wykorzystuje się świetliki stalowe oraz z prefabrykowanych elementów żelbetowych.

Typowe świetliki prostokątne są mniej przydatne w budownictwie zaplecza samochodowego. Spowodowane to jest dużymi stratami kubaturowymi. W rozwiązaniach szedowych lub innych o prostokątnych otworach oświetlających stosuje się prefabrykowane okna żelbetowe o wymiarach 59x119x8 cm.

Rzadko stosuje się oświetlenie bezpośrednie płaskimi lub wypukłymi świetlikami plastikowymi. Głównym powodem jest to, że mogą być zasypane śniegiem. Jednak poza granicami Polski coraz częściej się je wykorzystuje.

W przypadku przekryć małych rozpiętości najczęściej wykorzystuje się stropodachy na płytach panwiowych lub stropach pustakowych żużlobetonowych. Ociepleniem są:

– lekkie betony,

– styropian,

– płyta pilśniowa miękka.

Wiaty żelbetowe złożone są najczęściej z lekkich ram, które są połączone płatwiami żelbetowymi z pokryciem eternitem lub płytami z papą na lepiku.

Przekroje słupów

W budownictwie zaplecza samochodowego stosuje się prostokątne przekroje słupów „na mokro” lub prefabrykowane na budowie. Rzadko kiedy stosuje się słupy typowe „na skład” (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

W przypadku układów ramowych słupy żelbetowe najczęściej są obudowane murem. Występują one jako plomby lub szkielet z wypełnieniem lekką ścianką, bramą, oknem lub ścianką przezroczystą z elementów szklanych.

Słupy dźwigarów o średnich lub dużych rozpiętościach mogą posiadać przekrój złożony, najczęściej zdwojony. Stężenia poziome najczęściej mają formę rygli lub wieńców monolitycznych.

Układy pomieszczeń warsztatowych są najczęściej podłużne. Tradycyjne formy ścian konstrukcyjnych z filarków i nadproży zastępuje się ścianką z gęsto ustawionych lekkich prefabrykowanych słupków związanych wieńcem stropu. Pola wypełnia się oknami i ścianką podokienną z lekkich betonów gazowych bądź z płyt panwiowych.

Układanie specjalnych pustaków, które mogą być np. żużlobetonowe o odpowiednim profilu, jest formą pośrednią między tradycyjnym filarkiem międzyokiennym a słupkiem żelbetowym. Ich wnętrze należy wypełnić zbrojeniem, a następnie zalać betonem (program uprawnienia budowlane). Dużym plusem jest to, że deskowanie nie jest konieczne, a także posiadają dobre własności izolacji termicznej.

Parterowy i półprzemysłowy charakter budownictwa zaplecza samochodowego powoduje, iż prefabrykowane i lekkie ściany osłonowe nie zdobyły sobie popularności.

W budownictwie zajezdni samochodowych nie stosuje się pełnych i gładkich płyt ściennych. Głównym powodem są skomplikowane i drobne wymiary ścian. Z kolei część administracyjną wykonuje się ze ścian, które pełnią funkcję osłonowych o konstrukcji żelbetowej.

Płyta cienkościenna żebrowana o gładkiej stronie zewnętrznej z wyprawą, ocieplona lekkim betonem lub styropianem z wykończeniem wewnętrznym np. suchym tynkiem lub płytą paździerzową, można montować wraz ze stolarką okienną pomiędzy lub na czoła stropów międzypiętrowych.

Ściany parteru można zwieńczyć gzymsami żelbetowymi „na mokro”. Drugą opcją są ściany prefabrykowane jako zabezpieczenie przed opadami oraz ewentualnie jako oparcie dla rynny. Z kolei ściankami działowymi są murowane ścianki z pustaków żużlobetonowych, które się tynkuje i maluje.

Prefabrykowane okna żelbetowe

Prefabrykowane okna żelbetowe są przydatne w przypadku budownictwa zaplecza samochodowego (uprawnienia budowlane 2021).

Do szklenia podwójnego oraz do montażu w zespoły za pomocą dodatkowych słupków łącznikowych wykorzystuje się:

a) elementy okna na module 60×120 jedno-, dwu- i trzykwaterowe,

b) duże elementy okienne o wymiarach 598x179x21, 598x119x24, 580x179x24 i 580x119x24 wg, KB3-2.1.6.

Okna otwiera się dzięki wstawionej kwaterze z profili stalowych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com