fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Świetliki kalenicowe

Świetliki symetryczne, niezależnie od typu, można umieszczać wzdłuż kalenicy bądź prostopadle do niej (uprawnienia budowlane). Rozstaw świetlików kalenicowych zależy przede wszystkim od rozpiętości przęsła. Z tego też powodu rozpiętość maksymalna powinna wynosić 18 m. W przypadku większych rozpiętości należy liczyć się z tym, że świetlik będzie zbyt duży. Z kolei świetliki prostopadłe do kaletnicy pozwalają na więcej możliwości wybrania najlepszego rozstawu. Nazywa się je świetlikami gąsienicowymi. Jednak pomimo tego, że pozwalają one na dobre oświetlenie, to nie są one najczęściej wybieranymi świetlikami. Spowodowane to jest względami architektonicznymi.

Świetliki kalenicowe
Świetliki kalenicowe

Świetliki trójkątne są mniejszych rozmiarów. Można je zakończyć pochyłą płaszczyzną szczytową, co pozwoli na wzorkowe zmniejszenie wysokości świetlika. W przypadku świetlików latarniowych nieciekawa jest poszarpana linia wysokich nadbudówek. Kiedy w ścianach można umieścić okna, sytuacja wygląda o wiele lepiej. Wówczas świetlik nie dochodzi do ściany zewnętrznej i można go odsunąć od ściany do konstrukcji. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku dachów pilastych. Skrajne przęsło może nie mieć świetlików w momencie, kiedy jest oświetlone oknami. Dzięki temu można w odpowiedni rozwiązać architekturę budynku.

Świetliki latarniowe „punktowe” mają długość taką samą lub niewiele większą niż szerokość. Można je stosować jako doświetlenie. Jedynym źródłem światła mogą być wyłącznie w magazynach, ponieważ tam nie jest wymagane duże natężenie oświetlenia.

Świetliki przy przekryciach łukowych

Najbardziej skomplikowanymi dla projektantów świetlikami są te, które znajdują się przy przekryciach łukowych (zwłaszcza stalo-ceramicznych). Wówczas najlepiej wykorzystać świetliki gąsienicowe latarniowe. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że część oszklona może być równoległa do dachu lub mieć kształt półksiężyca, który powstał poprzez nakrycie świetlika łukiem, który ma większą strzałkę.

Żeby móc obliczyć otwory świetlne łukowe, to należy przyjąć do obliczeń otwory zastępcze, które składają się z kilku prostokątów (testy 2021 uprawnienia). Spowodowane to jest tym, że metoda wykreślna Daniluka jest możliwa do wykorzystania wyłącznie w przypadku otworów świetlnych, które mają dwie krawędzie poziome. W praktyce to wygląda tak, że wystarczy podzielić otwór łukowy na 3 zastępcze prostokąty. Można podzielić na więcej, ale odczyt z tych 3 prostokątów zwiększa się dwukrotnie. Trzeba osobno liczyć dla prostokąta środkowego oraz osobno dla prostokątów bocznych, W przypadku hal łukowych wielonawowych przy odczytach należy wziąć pod uwagę przesłanianie przez międzyprzęsłowe belki wezgłowiowe części świetlików naw sąsiednich.

Należy wyznaczyć przekrój skośny dla wszystkich badanych punktów, w których dokonuje się odczyt 0n. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie położenia belki wezgłowiowej na kładzie na rzucie poziomym. Pomoże to w praktycznym wykonaniu odczytu.

Świetliki żelbetowe i pochyłe

Świetliki, które występują w większości hal, które są z żelbetu, również wykonuje się jako żelbetowe prefabrykowane (program egzamin uprawnienia 2021). Oprawy świetlika, które wypełniają szkielet konstrukcji mogą być:

– składane,

– z oddzielnych elementów ram i szczeblin,

– z pojedynczych ram, które łączy się ze sobą w większe zespoły.

Szklenie w świetlikach żelbetowych jest z reguły pojedyncze. Wadą takich świetlików jest to, że trudno się je otwiera. Spowodowane to jest tym, że partie ruchome muszą być zrobione jako skrzydła metalowe.

W Polsce równie rzadko jak świetliki gąsienicowe stosuje się świetliki pochyłe. Można je zrobić systemem na specjalnych szczeblinach w kształcie litery „U“. Dodatkowo mogą one mieć rynienki, dzięki którym zbiera się i wyprowadza na zewnętrz wodę kondensacyjną. Jest to system, który charakteryzuje się większą szczelnością oraz trwałością. Jego minusem jest to, że jego wykonanie jest droższe od wykonania na zwykłych profilach teowych na kit miniowy.

Rzadko stosuje się szklenie podwójne w świetlikach tego typu. Gdy już się to robi, to takie szklenie można znaleźć w świetlikach pilastych w sytuacji, gdy chodzi o klimatyzację i gdzie duże zimne powierzchnie pojedynczych szyb są niepożądane.

Dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com