fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Styropian stosowany do ocieplania obiektów budowlanych

Styropian jest najczęściej stosowanym materiałem do ociepleń budynków w Polsce.  Charakteryzuje się on bardzo dobra izolacyjnością cieplną, nie jest szkodliwy dla zdrowia, trwały na przestrzeni czasu i nie niszczy się pod wpływem czynników biologicznych, odporny na zawilgocenie, łatwy w obróbce, izoluje akustycznie i jest bezpieczny dla środowiska. Oprócz tego ma niską nasiąkliwość i zachowuje swoje cechy przez długi okres czasu, jest również łatwy w montażu. (uprawnienia budowlane )

styropian stosowany do ocieplenia
styropian stosowany do ocieplenia

Wybór styropianu do ocieplenia

Przy zakupie styropianu należy zwrócić uwagę na jego parametry, jakość, zastosowanie i przenikalność cieplną, czyli na współczynnik lambda. Im mniejsza wartość lambdy tym styropian lepiej izoluje termicznie. Aby współczynnik przenikania ciepła danej ściany mógł osiągnąć założoną normę 20W/(m^2k) stosuje się najczęściej grubości od 14-21cm, choć wiele zależy od rodzaju styropianu. Stosuje się również styropian o grubości od 3 cm przez 5cm, 10cm, 12cm, na inne elementy.( o egzaminie na uprawnienia budowlane) Jednak styropian najczęściej stosuje się do ocieplania stropów, ścian zewnętrznych i fundamentów. Optymalna izolacja cieplna pozwala na zmniejszeni kosztów eksploatacji, utrzymanie komfortu cieplnego, ochronę budowli, ochronę naturalnych nośników energii, bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia skażenia powietrza. Przewodzenie ciepła zachodzi we wnętrzu materiałów i polega na przekazywaniu energii między cząsteczkami, które ze sobą sąsiadują. Odpływ ciepła poprzez przegrody zewnętrzne budynku naraża właściciela na straty cieplne poprzez przewodzenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu

Energia jest wymieniana także poprzez fale elektromagnetyczne, miedzy ciałami o różnych temperaturach i właściwościach emisyjnych. (akty prawne które pomogą w przygotopwaniu do egzaminu na uprawnienia) Może następować również zjawisko konwekcji polegającej na przenoszeniu energii poprzez poruszające się swobodnie cząstki gazów lub cieczy. Zmiany związane z tym zjawiskiem nazywa się stratami wentylacyjnymi. Straty cieplne mogą powstawać również przy urządzeniach centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Są to straty związane za spalinami, z powierzchnią zewnętrzną i ostyganiem kotła. Ściany zewnętrzne można ocieplać za pomocą styropianu w różny sposób, jedną z technik może być metoda lekka mokra. Wszystkie składniki i materiały do zewnętrznego izolowania ścian, takie jak masa klejąca i gruntująca, siatka zbrojeniowa, tynk zmodyfikowany  dopasowuje się do siebie pod względem mechanicznym i chemicznym. (program do nauki na uprawnienia budowlane) Metoda na mokro polega na zastosowaniu podkładu klejowego, styropianu, masy klejowej, siatki z włókna szklanego, masy gruntującej i tynku. W izolacjach termicznych ścian zewnętrznych stosuje się również metodę suchą. Polega ona na zastosowaniu kołków kotwiących ze specjalnymi talerzykami dociskowymi. Za ich pomocą mocuje się styropian, zabezpieczony później za pomocą elementów z tworzywa sztucznego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com