fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Styropian grafitowy

Styropian grafitowy pojawia się jako materiał ociepleniowy nie tylko w nowych luksusowych domach, ale jest coraz częściej wybierany przez inwestorów i deweloperów budujących tańsze domy. Czy opłaca się zmienić styropian biały na grafitowy ? (program egzaminu na uprawnienia) Styropian grafitowy zwany również na rynku styropianem szarym powstaje w taki sam sposób co tradycyjny. Jedyną zasadniczą różnicą jest obecność w składzie grafitu, który dodaje się w trakcie produkcji. W efekcie otrzymujemy styropian o szarym bądź grafitowym zabarwieniu, ale co istotne – ma on również podwyższoną izolacyjność termiczną. Im wyższa izolacja termiczna tym niższe koszty za ogrzewanie zimą oraz mniejsze prawdopodobieństwo przegrzewania się domu latem. Jakie wady i zalety on posiada, przekonają się Państwo w dalszej części tego artykułu.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Styropian grafitowy
Styropian grafitowy

Zalety użycia styropianu szarego

Inwestorzy są zmuszeni ocieplać domy grubszymi warstwami izolacji, ponieważ w dalszym ciągu zaostrzają się warunki techniczne dotyczące współczynnika przenikania ciepła przez ściany. Jest to zabieg korzystny i opłacalny, ponieważ więcej ocieplenia wpłynie na niższe koszty za ogrzewanie zimą oraz odizoluje nasz dom w lecie przed nadmiernym przegrzaniem. (uprawnienia budowlane 2022) Musimy jednak pamiętać, że każdy dodatkowy centymetr izolacji spowoduje konieczność użycia szerszego parapetu oraz drzwi wejściowych czy też tarasowych. Okna osadzone na granicy będą w jego przypadku wyglądały na nieco schowane w elewację budynku. Wiąże się to z mniejszą ilością wpadających promieni słonecznych do naszych pokoi. Takie rozwiązanie wymaga również zastosowania większych okien by uniknąć efektu okien w starym zamku, tzw. okna strzelniczego. Jednym z rozwiązań będzie ciepły montaż okien wysuniętych w warstwę naszego ocieplenia. (uprawnienia budowlane egzamin) Musimy jednak liczyć się z większymi kosztami takiego przedsięwzięcia. Jest to rozwiązanie mniej popularne w naszym kraju, w większości przewidziane dla inwestorów, którzy chcą osiągnąć standard domów energooczędnych. Jeśli jednak budżet nam na to pozwala, warto bliżej przyglądnąć się temu rozwiązaniu, ponieważ cechuje go świetna jakość.

Przygotowanie do montażu

Styropian szary tzw. grafitowy ma identyczne właściwości jeśli chodzi o przyczepność kleju jak styropian tradycyjny biały. Nie wymaga dodatkowej konieczności szlifowania przed przyklejeniem. Przetarcie powierzchni każdego rodzaju styropianu, zanim rozpoczniemy klejenie zwiększy przyczepność kleju. Szlifowanie wykonujemy na wierzchniej stronie zanim zatopimy siatkę. (uprawnienia budowlane elektryczne) Taki zabieg nie jest koniecznością, jedni fachowcy stosują taką metodę inni nie, żadna z wyżej wymienionych metod nie jest zła. Podczas montażu pamiętajmy, by zawsze trzymać się zaleceń producenta.

Styropian grafitowy jest produktem w pełni bezpiecznym dla zdrowia człowieka i nie powoduje podrażnienia błon śluzowych, czy też skóry. Ważnym dokumentem mówiącym o tym, że jest to produkt bezpieczny mówi atest higieniczny wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia publicznego-państwowy zakład higieny. (program uprawnienia architektoniczne)

Dodatkowe informacje o styropianie grafitowym

Styropian jest popularnym materiałem, który uzyskujemy poprzez sprasowanie granulek polistyrenu. Jednym z wielu rodzajów jest szary styropian, w przypadku szarych płyt dodawane są takie składniki jak termiczny grafit lub związki aluminium. Kupując szary styropian można zauważyć, że są różne rodzaje odcień szarości i to związane jest dodatkami oraz gęstością styropianu. (testy uprawnienia architektoniczne)

Grafitowy styropiany znajduje się również w płytach typu dalmatyńczyk, w białym styropianie występują czarne kropki.

Zastosowanie styropianu grafitowego

Styropian grafitowy zazwyczaj wykorzystywany jest do ocieplania ścian zewnętrznych domów. Wykorzystuje się go także do izolacji tarasów, podłóg, dachów płaskich, nad pomieszczeniami a także fundamentów i płyt fundamentowych. (program na uprawnienia architektoniczne)

Cechy charakterystyczne styropianu grafitowego

Wysokie temperatury nie mają zazwyczaj wpływu na styropian grafitowy, jednakże już bardzo wysokie temperatury tak, ciemna barwa styropianu pochłania dużo promieniowania słonecznego, a dodatki sprawiają, że trochę mniejsza jest jego temperatura mięknięcia. Wytapianie powierzchni styropianu grafitowego rozpoczyna się w temperaturze 85 stopni Celsjusza. (testy 2019 uprawnienia)

Obecnie coraz bardziej zaostrzają się warunki techniczne, które dotyczą maksymalnego współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne, inwestorzy są zmuszeni do poszukiwania coraz lepszych warstw izolacyjnych. Styropian grafitowy jest jednym z lepszych termoizolatorów po które coraz częściej sięgamy. Styropian grafitowy ma takie właściwości przyczepności, jak styropian biały i nie ma obowiązku dodatkowego szlifowania go przed przyklejeniem jest on bardzo praktyczny.

W przypadku wykorzystywania styropianu grafitowego do ocieplenia domu należy osłonić powierzchnie skutecznie przed słońcem, warto wtedy osłonić ściany siatkami ochronnymi.

Styropian grafitowy jest produktem w pełni bezpiecznym dla zdrowia człowieka i nie powoduje podrażnienia błon śluzowych, czy też skóry. Ważnym dokumentem mówiącym o tym, że jest to produkt bezpieczny mówi atest higieniczny wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia publicznego-państwowy zakład higieny. (program uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com