fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przepisy w wyraźny sposób określają parametry, które powinna spełniać każda studzienka wodomierzowa. Zaznaczają też, z jakiego materiału należy ją wykonać. Ponadto każda taka studzienka powinna posiadać taką konstrukcję jak schody czy drabinka oraz otwór osłonięty włazem. Wszystkie wymiary muszą być oczywiście zgodne z ustawodawstwem. (testy uprawnienia budowlane)

Studzienka wodomierzowa – specyfikacja

Szerokość oraz wysokość wykopu dla studzienki wodomierzowej powinny być w odpowiedni sposób większe od rozmiarów planowanej studzienki. Rury musza być podłączone do sieci zasilającej przy pomocy standardowych metod łączenia. Takie konkretne instrukcje są do odnalezienia w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. Oprócz dość oczywistych warunków w przepisach znajdziemy też te mniej oczywiste. Co to może być? Na przykład obciążenie terenu wokół studzienki ruchem pieszym lub kołowym. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Studzienka wodomierzowa – obciążenia

Do prognozowanych obciążeń studzienki wodomierzowej dobiera się odpowiedni materiał, który stawi czoła wyzwaniu. Najczęściej stosuje się do tego celu płyty betonowe o odpowiedniej grubości, choć może to być także specjalne tworzywo. Nie jest to jednak jedyne obciążenie, jakie należy wziąć pod uwagę. Z pewnością trzeba pomyśleć o letnich i zimowych temperaturach i o tym jak mogą one oddziaływać na zastosowane materiały. Ponadto przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się z wytycznymi w instrukcji dołączonej do studzienki. Jest to ważne, ponieważ sposób montażu czy sama specyfikacja poszczególnych modeli często się różni. (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Zrobić samemu czy kupić gotową?

Planując samodzielne wykonanie studzienki wodomierzowej trzeba wybrać właściwy materiał oraz określić wymiary i miejsce. Taka konstrukcja daje łatwy dostęp do domowej instalacji wodociągowej, zaworów i wodomierza. Jest jednocześnie ochroną przed zamarzającą wodą. Jeśli wolimy kupić gotową studzienkę, warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, bo jest to inwestycja na lata. Dzięki temu unikniemy szybkiej wymiany studzienki. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com