Stropowe i stropodachowe wielkopłytowe elementy
Stropowe i stropodachowe wielkopłytowe elementy można podzielić patrząc na materiały na: jednomateriałowe płyty wykonane z jednego rodzaju materiałów oraz wielomateriałowe płyty wykonane z materiałów kilku rodzajów. Patrząc na kształt poprzecznego przekroju oraz na budowę struktury płyty dzielimy na: płyty stropowe pełne, płyty kanałowe, stropowe, płyty stropowe panwiowe i panwiowe stropodachowe. Są to też płyty fałdowe, stropodachowe, faliste, płyty warstwowe, rusztowe i żebrowe a także płyty ceramiczno – betonowe (nauka do uprawnień budowlanych).
Płyty stropowe
Płyty stropowe, które są wykończone w wytwórniach i mają gotowe podłogi stosuje się jako pełne płyty o małej grubości (program na uprawnienia budowlane). Na nich układa się tłumiące warstwy, gdzie warstwa podkładowa i podłoga są ze sobą połączone odpowiednim klejem. Jednomateriałowe żelbetowe wielkopłytowe elementy produkuje się w pionowych bateryjnych formach. Stropowe kanałowe płyty produkuje się za pomocą różnych metod. Są to na przykład metody poziome albo w formach, a czasami też za pomocą bezformowych metod.
Płyty pilśniowe porowate
Płyty pilśniowe porowate to najczęściej stosowane u nas materiały, które mają za zadanie wytłumiać dźwięk. Ich objętościowy ciężar wynosi od 300 do 350 kG/ms a grubość 12,5 i 19 mm. Chcąc wykonać podkładową warstwę używa się pilśniowe twarde rodzaje płyt o ciężarze wynoszącym 700 kG/m³. Ich grubość wynosi 3,2 i 5 mm. Do wykonania podłogowych nawierzchni zastosowanie znajdują posadzkowe deszczułki o grubości 16 mm. Możemy także użyć mozaikowy parkiet o 8 mm grubości, płytki typu PCW o grubości wynoszącej 2 mm i wielowarstwowa wykładzina PCW, której grubość ma 1,8 mm. Tego rodzaju materiały układa się na rozpuszczalnikowy klej Vintex albo Butapren, asfaltowy lepik i kazeinowy klej stolarski (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).
Płyty kanałowe
W kanałowych płytach stosuje się kanały o kołowym bądź owalnym poziomym przekroju. Przekrój może być także owalny pionowy bądź prostokątny. Ciężar kanałowych płyt nawet przy powiększonej wysokości do 18 i 20 cm jest mniejszy od minimalnego ciężaru, jaki gwarantuje dobrą akustyczną izolację. Z tego względu kanałowe płyty układa się później i na lżejszych fałdowych oraz falistych płytach. Są to tzw. pływające podłogi. Mają one dodatkowe kosztowne warstwy, które tłumią dźwięk. Wykonuje się je metodą „na mokro”. Pozostałe stropowe płyty także wymagają ułożenia na nich pod posadzkę warstw. Ma to na celu uzyskanie odpowiedniej akustycznej izolacji stropu. Izolacja musi wyciszać dźwięki powietrzne oraz uderzeniowe. Taka tłumiąca izolacja składać się powinna z warstwy sprężystego materiału i z trwałej warstwy. Trwała warstwa stanowić ma podkład do przyklejenia podłogowej nawierzchni (pytania na egzamin ustny do uprawnień).