fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sprężenie konstrukcji żelbetowych

Elementy betonowe z zaimplementowany zbrojeniem sprężonym, wyróżniają się znaczną wytrzymałością i mniejszą podatnościę na pęknięcia. Jest to również idealne materiał do wykorzystania w budownictwie wielkopowierzchniowym, jak i mieszkaniowym. (uprawnienia budowlane)

Cięgna konstrukcji sprężanych

Sprężenia dokonuje się głównie za pomocą cięgien, które są wykonane ze:

  • zbrojenia stalowego ( pręty, liny, druty, kable),
  • zbrojenia niemetalicznego –pręty z włókien szklanych, węglowych

Podział sprężanych konstrukcji żelbetowych

Istnieje podział cięgna, które są poddawane naciągowi wzdłużnemu:

  • strunobeton – wykonywany jest przed zabetonowaniem elementu. Kotwienie cięgien następuje w przypadku strunobetonu poprzez oparcie na zewnętrznej konstrukcji oporowej.
  • kablobeton – powstaje po zabetonowaniu elementu. Kotwienie cięgien następuje w przypadku kablobetonu poprzez oparcie się na stwardniałym betonie sprężonego elementu.

Strunobeton jest to materiał, z którego najczęściej wykonuje się dźwigary betonowe sprężone (testy uprawnienia budowlane) . Jego parametrami są:

  • bardzo wysokie oddziaływanie na ciśnienie zewnętrzne
  • wysoka granica plastyczności stali, wykorzystywanej do produkcji elementów zbrojeniowych,
  • stosunkowo duża rozpiętość maksymalna belki,, które mogą sięgać nawet 42.5 metra.

Strunobeton

Jeżeli chodzi o zastosowanie strunobetonu to jest ono bardzo szerokie i uwzględnia przede wszystkim płyty pełne lub otworowe, konstrukcje stropowe lub dachowe, podkłady kolejowe a także – stropy trakcyjne. Elementy strunobetonowe bardzo dobrze posłużą  w konstrukcjach o układach ramowych, np. hale przemysłowe, lub prostych obiektach mieszkalno/biurowych, gdzie ważną rolę odgrywa czas realizacji obiektu. Prace jakie muszą być wykonane, gdy używamy elementów strunobetonowych redukują się tylko do montażu i wykonania drobnych wylewek żelbetowych. Taki proces zdecydowanie przyspiesza  realizacji inwestycji. (akty prawne uprawnienia budowlane 2019). Kablobeton jest tworzywo, które charakteryzuje się  bardzo dużą gęstością, często produkowane z dodatkiem komponentów manganowych. Z tego powodu stosuje się je do produkcji dużych elementów osłonowych, chroniących otoczenie przed np, promieniowaniem jonizującym. Elementy konstrukcyjne strunobetonowe są wytwarzane tylko fabrykach prefabrykatów, takie gotowe elementy są przewożone na budowę.

Kablobeton

Konstrukcje kablobetonowe wykonuje się tylko bezpośrednio na budowie. Sprężona konstrukcja żelbetowa to uniwersalna technologia. Pozwala ona na spełnienie indywidualnych życzeń inwestora czy architekta. Jest to główny system umożliwiający wykonanie najodważniejszych konstrukcji jeżeli chodzi o skomplikowane kształty, rozpiętość, smukłość lub wysokość. Jednak wśród konstrukcji sprężonych żelbetowych z cięgnami stalowymi najbardziej cieszy się popularnością strunobeton, który wymaga, żeby na projektach zachować   w miarę jednolitą siatkę słupów oraz regularny kształt rzutu obiektu. (segregatory z aktami prawnymi – uprawnienia 2019)

Zalety takiej technologii :

  • możliwość zastosowania dużych rozpiętości
  • powstaje mniej rys
  • konstrukcje sprężone zapewniają lepszą szczelność niż tradycyjny żelbet
Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com