fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Chlorek wapniowy

Zaleca się, aby nawierzchnię posypywać chlorkiem wapniowym dopiero po 12h. Ilość jego nie powinna przekraczać 1,1kg/m2. Ważne jest, aby chlorek w postaci proszku lub płatków rozgarniać dokładnie na całej wierzchniej warstwie przy użyciu miotły albo łopaty. Nie wskazane jest używanie chlorku wapniowego w trakcie deszczu. Chlorku używa się w celu zamykania porów, co ma wstrzymywać wyparowanie wody. Jeśli użyjemy chlorku w nadmiernej ilości na nowo powstałym betonie, zacznie on pęcznieć. Przenikanie chlorku do betonu jest powolne, wnika głębiej im wcześniej się go rozprowadzi. Innymi zamiennikami chlorku są np. Jego roztwory. Ich działanie jest jednak słabsze (uprawnienia budowlane elektryczne).

Sposoby pielęgnacji betonu
Sposoby pielęgnacji betonu

Powłoki ochronne

Powłoki te są skutecznym, sprawdzonym i wygodnym sposobem pielęgnacji betonu. Ich wadą jest jednak wysoka cena. Powłoki są w stanie chronić beton przed utratą wilgoci, jeśli zostaną nałożone na powierzchnię natychmiast po stężeniu. Największe ocieplanie betonu w wyniku ciepła z uwodnienia cementu, zauważa się podczas pierwszej doby twardnienia betonu. Wierzchnia warstwa betonu wymienia ciepło z otoczeniem, w wyniku czego w środku elementu powstaje zróżnicowane pole temperatur. Powstała w ten sposób różnica temperatur, prowadzi do przenoszenia wody termodyfuzyjnie. Odbywa się to w kierunku wierzchniej warstwy z głębszych warstw, co przyspiesza parowanie (uprawnienia budowlane egzamin ustny).

Straty wody

Decydują o końcowej wytrzymałości betonu. K. Flaga prowadził badania nad stratami wody przy różnie zabezpieczonych powierzchniach płyt betonowych grubych na 8cm, wytworzonych z betonu o C = 450 kg/m2 i W0/C – 0,37. Każda z próbek przechowywana była w warunkach powietrzno-suchych o wilgotności rp = 70-H80% oraz temperaturze wynoszącej 20-!-25’~C (uprawnienia budowlane testy program.)

i LES 3012. Straty wody dla pojedynczych błonek okazały się zbyt duże. Po 48h twardnienia betonu wynosiły około 0,10 g/cmi 2. Wynik ten zdecydowanie przewyższa normy charakterystyczne dla środków służących pielęgnacji betonu. Wg CRD- 300-55 zaprawa cementowa 1 : 3 o W0/C = 0,5, wytworzona z piasku o grubości ziaren od 04 do 0,6 mm – po około siedmiu dniach twardnienia betonu, powinna być okrywania warstwą pielęgnacyjną przy temperaturze 38°C (uprawnienia architektoniczne).

Analogicznie w ASTM-C 309-56 [46] podaje w takich warunkach po trzech dniach maksymalną stratę wody w wysokości 0,055 g/cm2. Okazuje się,
że powłoki zachowują się podobnie w otoczeniu powietrzno – suchym jak i przy działaniu promieni słonecznych (uprawnienia budowlane przepisy).

Folie

Między folią, a powierzchnią betonu tworzy się warstwa przesiąknięta powietrzem,gdzie dochodzi do skraplania się pary wodnej. Tworzy się tam swego rodzaju ruch wody, który może prowadzić do zwiększenia porowatości wierzchnich warstw betonu, w przypadku gdy folia znalazła się zbyt szybko na powierzchni. Folię należy więc układać na beton lekko tężejący, aby uchronić go przed wzrostem porowatości. Należy jednak pamiętać, że Folia nigdy nie chroni betonu przed wyparowaniem wody w stu procentach. Jest jednak najlepszą znaną metodą. Badania nad tym prowadził A. Piątkowski, który używał specjalnych belek normowych powstałych z zaprawy cementowej. W wyniku badań okazało się, że utratą wody przez folię grubości 0.2mm po 28 dniach tężenia, była 8,3 razy mniejsza, niż to miało miejsce przy powierzchniach niechronionych przez folię. Z kolei różnica między zabezpieczeniu betonu lateksem, była 5,5 rażą mniejsza (uprawnienia budowlane egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com