fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sposób organizacji pracy na placu budowy

Plac budowy jest niczym innym niż miejscem prowadzenia inwestycji. Jest to obszar, gdzie odbywają się prace związane z budową domu: rozładunek materiałów budowlanych, przechowywanie ich, składowanie odpadów. Pojawia się na nim dużo osób, które są bezpośrednio i pośrednio związane z budową, przyjeżdżają samochody i maszyny budowlane. Mogą pojawić się także tak zwane roboty niebezpieczne, czyli udział dźwigów, prace na wysokości czy roboty w głębokich wykopach. Dlatego też niezbędna jest znajomość właściwych zasad obowiązujących na placu budowy (uprawnienia budowlane 2021). Dzięki nim uda się we właściwy sposób zrealizować projekty czy ustalić obsługę budów. Zanim przystąpi się do pracy, należy wiedzieć, co trzeba zrobić, żeby ukończyć dany projekt. Organizacja pracy przez wykonawcę pozwoli na terminowe zrealizowanie zadania. Należy wówczas też odpowiednio przydzielić prace – wtedy sukces jest pewny (testy uprawnienia budowlane).

organizacji pracy na placu budowy
organizacji pracy na placu budowy

Odpowiedzialność na rozdysponowanie zadań spada na kierownika budowy, który zarządza podległą mu kadrą osobową. Musi on prawidłowo wydać dyspozycje – wskazać osobę, która ma zrealizować daną część projektu, a także poinstruować go o obowiązujących zasadach, w tym BHP. Kierownik musi nadzorować i zatwierdzać, że wszystkie prace na placu budowy są zgodne z tym, co jest zapisane w planach oraz dokumentacji (program z aktami na uprawnienia budowlane). Jeżeli zauważy, że na jakimś etapie budowy są błędy, musi je niezwłocznie skorygować. Jednak jak nie ma możliwości, żeby naprawić błąd – budowę należy wstrzymać bez względu na wszystko. Dlatego tak ważne jest, żeby wszystko było na swoim miejscu. Należy również ograniczyć pracę ludzką na rzecz maszyn – jeśli jest możliwość, żeby coś wykonały maszyny, należy do tego dopuścić.

Maszyny zamiast ludzi

Nie zawsze jest możliwe, żeby pracę ludzką zastąpić maszynami. Należy jednak mieć świadomość tego, że tak zwana zasada oszczędzania wysiłku ludzkiego musi zostać w pewnym momencie wprowadzona. Tego po prostu wymagają niektóre etapy budowy i jest to wpisane w plan. Fakt, użycie maszyn budowlanych, dźwigów, wiąże się z wysokimi kosztami. Nie da się ukryć jednak, że nie wszystko mogą zrobić ludzie i czasami specjalistyczne urządzenia są po prostu niezbędne. W momencie tworzenie planu budowy należy uwzględnić te koszta. Budowa będzie mogła się wtedy sprawnie zakończyć i będzie można zainteresować się następnym wyzwaniem zawodowym (uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com